آزادی بیان

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افآزادی بیان به معنای حق ابراز و بیان عقیده است و در کلام جدید از آن بحث شده است.


تعریف آزادی بیان

[ویرایش]

آزادی حقوقی دارای انواعی از قبیل، آزادی سیاسی، آزادی عقیده وغیره است، که یک مورد از آن اقسام هم آزادی بیان است، به این معنا که افراد علاوه بر اینکه به خاطر داشتن عقیده مخالف، چه در امور دینی و چه در امور سیاسی، نباید مورد تعقیب قرار گیرند، باید بتوانند عملاً این عقیده خود را ابراز نموده، برای اثبات و احیاناً به دست آوردن همفکران دیگر درباره ی آن تبلیغ کنند.

آزادی بیان در اعلامیه حقوق بشر

[ویرایش]

در ماده ۱۸و۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر هم بر ضرورت آزادی عقیده و بیان آن، تاکید شده است:
«هرکس حق دارد از آزادی فکر، وجدان و مذهب بهره­ مند شود. این حق متضمن ازادی در تغییرمذهب یا عقیده و همچنین آزادی در اظهار عقیده و ایمان و شامل تعلیمات مذهبی و اجرای مراسم دینی است، و هرکس می­تواند از این حقوق انفرادی یا اجتماعی به طورخصوصی یا عمومی برخوردار باشد. هرکس حق آزادی عقیده و بیان دارد و حق مزبور شامل آن است که از داشتن عقاید خودبیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و دراخذ و انتشار آن به تمام وسایل ممکن و بدون ملاجظات مرزی آزاد باشد.»
[۱] منصوری لاریجانی، اسماعیل، سیر تحول حقوق بشر، ص۶۹


آزادی بیان در اسلام

[ویرایش]

تردیدی نیست که آزادی بیان در حقوق و قوانین اسلام پذیرفته شده است و از این لحاظ محدودیتی وجوددارد، مگر آنکه این آزادی به سوء استفاده برخی افراد سودجو تبدیل شود. با توجه به اهمیتی که دین اسلام برای کسب علم و دانش قائل است، نمی­توان پذیرفت که چنین دینی قائل به ممنوعیت بیان و علم باشد. اگر اینگونه بود باید قرآن به جای این همه استدلال و توضیح و نقد نظرات مخالفین خود و تایید شیوه پیامبر در امر تبلیغ، شیوه دیگری در پیش می گرفت و با اشکالات مطرح شده از سوی مخالفان مخالفت کرده، جلوی آنها را می گرفت. از سوی دیگر مسلم است که تمام حق و زوایای فرهنگ دینی برای ما روشن نیست و حق کامل در پیشگاه حق تعالی و راسخان در علم و متصلان به وحی است. لذا چاره­ ای نداریم جز اینکه بگوئیم معرفت دینی ما در جامعه همواره نیازمند نقد و بررسی همه جانبه است و لذا باید آزادی بیان را بپذیریم و از نقد دیگران برای تصحیح و یا شفاف­تر کردن معرفت دینی خود استقبال کنیم.
[۲] ایازی، محمد علی، آزادی در قرآن، ص۱۸۱


آزادی بیان از دیدگاه آیات قرآنی

[ویرایش]

الف) « بندگان مرابشارت ده،همان کسانی که سخنان رامی شنوند و از نیکوترین آنها تبعیت می­کنند. آنان کسانی هستند که خداوند هدایتشان کرده، و آنان خردمندان هستند.» این آیه مردم را به شنیدن سخنان و متابعت بهترین آنها دعوت می کند، چرا که انسان برای کشف حقیقت نیازمند استماع اقوال و سپس اتباع احسن آنهاست و تمییز حق از باطل در ظل تقابل آراء گوناگون حاصل می­شود. در واقع آیه از فرصت گفتگو و تبادل افکار و امکان طرح نظریات موافق و مخالف خبر می­دهد، زیرا در صورتی متابعت احسن میسر خواهد بود که چندین راه و کلام وجود داشته باشد و استماع همه آنها ممکن باشد و این ممکن نیست، مگر در صورتی که آزادی بیان افکار مخالف وجود داشته باشد، تا دیگران با شنیدن، امکان مقایسه بین آنها و اتباع احسن را داشته باشند.
ب) «ادع الی سبیل ربک بالحکمة و الموعظة الحسنة و جادلهم بالتی هی احسن»؛باحکمت و اندرز نیکو به راه خدایت دعوت کن و با آنها به روشی که نیکوتر است استدلال و مناظره کن. این آیه هم در مقام بیان شیوه تبلیغ و دعوت مردم به دین خداست و در آن، روش تبلیغ صحیح را روش حکمت و موعظه حسنه معرفی می­کند. باید توجه داشت که در جامعه ­ای که امکان طرح دیدگاه های مخالف وجود ندارد، دعوت به روش حکمت و موعظه نیکو معنا ندارد، چرا که دعوت با حکمت در فضای آرام گفتگو و برخورد منطقی و استدلال عقلی ممکن خواهد بود. لذا می­توان نتیجه گرفت که فضای کلی نزول آیه در ظرف جامعه آزاد و با امکان قدرت بیان دیدگاههای مخالف و طرح عقاید گوناگون بوده است.

آزادی بیان در احادیث معصومین(علیهم السلام)

[ویرایش]

حضرت باقر(ع) از حضرت عیسی نقل می کنند: «کلام حق را گرچه گوینده آن اهل باطل باشد، بگیرید، ولی کلام باطل را گرچه گوینده آن اهل حق باشد رد کنید.شما منتقدان سخن باشید. چه بسا ضلالت و گمراهی که بوسیله آیه­ای از کتاب خدا تزیین شده باشد همانطور که ممکن است مس با نقره ناخالص مخلوط شده باشد، نگاه به آندو یکسان است (درظاهر قابل تشخیص نیست) ولی کسانی که با بصیرت و دقت در آن نگاه کنند به آن آگاهی می­یابند.»
نکات قابل استفاده از روایت:
یک- معیار برگزیدن سخن حق است، گرچه از اهل باطل صادر شود. لذا نمی­توان سخن کسی را به صرف اینکه از اهل اسلام نیست، تخطئه کرد، بلکه باید آن را شنید و در آن تأمل کرد.
دو- چه بسا کسانی خود را اهل حق نشان می­ دهند، ولی سخنانشان فریبنده و توجیه گرایانه است، لذا نباید فریب ظاهر چنین افرادی را خورد بلکه باید به سخن آنها توجه کرد و آن را با حق محک زد.
سه- امکان و فرصت سخن گفتن افراد را نباید از آنها سلب کرد و به این دلیل که آنها اهل باطل هستند با آنها مخالفت کرد، و برای اهل حق هم نباید ارزشی بیش از گفتار حقشان قائل شد.
چهار- افراد جامعه باید انتخابگر و ناقد باشند. از نظر اسلام ارزش از آن نقد و بررسی است و تکامل و رشد بوسیله نقد کلام است. لذا، اگر در جامعه­ ای آزادی برای بیان دیدگاه ­های مخالف وجود نداشته باشد و از آنها ممانعت شود، دیگر جامعه­ ای ناقد پرور بوجود نخواهد آمد و نقد و بررسی کلام امکان نخواهد داشت.
[۶] آزادی در قرآن، ص۱۹۴-۱۹۲.


آزادی بیان در سیره معصومین

[ویرایش]

تاریخ زندگانی حضرات معصومین علیهم السلام نشان می دهد که در برابر نظرات مخالفین خود با نهایت سعه صدر برخورد می کردند و اصل آزادی را رعایت می کردند. شهید مطهری در این باره می­نویسد:
«شما کی در تاریخ عالم دیده­ اید که در مملکتی که همه مردمش احساسات مذهبی دارند، به غیر مذهبی­ ها آن اندازه آزادی بدهند که بیایند در مسجد پیامبر، یا در مکه بنشینند و حرف خودشان را آنطور که دلشان می­خواهد بزنند.خدا را انکار کنند، منکر پیامبری شوند، نماز و حج را رد کنند و بگویند ما اینها را قبول نداریم. در تاریخ اسلام از این نمونه­ های درخشان فراوان می­بینیم. به دلیل همین آزادی ­ها بود که اسلام توانست باقی بماند. اگر در صدر اسلام در جواب کسی که می­ آمد و می­گفت من خدا را قبول ندارم، می گفتند، او را بزنید و بکشید، امروز دیگر اسلامی وجود نداشت. اسلام به این دلیل باقی مانده که با شجاعت و با صراحت با افکار مخالف مواجه شده است.»

آزادی بیان، مطلق یا مقید

[ویرایش]

باید توجه داشت که آزادی بیان به این معنا نیست که هرکس هرچه را صلاح دید در جامعه مطرح کند، اعم از اینکه به حال جامعه مفید باشد یا مضر و یا سبب گمراهی و فساد اخلاق و فتنه و آشوب شود. عملاً نیز در هیچ نظام حقوقی دنیا ابراز و اظهار هر عقیده­ای مطلقاً آزاد نیست و هر کشوری به تناسب نوع ایدئولوژی و میزان پایبندی به اصول اخلاقی محدودیت­ هایی را برای آزادی بیان مشخص کرده است و معنای آن اینست که آزادی بیان قابل محدود و مقید کردن است و همه عقلای عالم هم بر این مسئله اتفاق نظر دارند، که انسان نمی تواند در اعمال و رفتار خود بصورت مطلق آزاد باشد.

آزادی بیان از دیدگاه دانشمندان غرب

[ویرایش]

فرانتیس نویمان می­نویسد:
«هیچ نظام سیاسی وجود ندارد و نمی­ تواند وجود داشته باشد که آزادی فرد را مطلقاً و بدون قید و شرط بپذیرد.»
[۸] فرانتیس نویمان، آزادی و قدرت و قانون، ص۷۱ ( به نقل از آزادی، عقل و ایمان، ص۴۶).

جان استوارت میل هم می­نویسد:
«کسی نگفته است که اعمال باید به اندازه­ عقاید آزاد باشد، به عکس وقتی اوضاع و شرایطی که عقاید در آن ابراز می­گردد، چنان باشد که اظهار عقیده را به صورت نوعی تحریک برای انجام کاری مخل مصالح مشروع دیگران در آورد، آن وقت حتی اظهار عقاید هم مصونیت خود را از دست می دهد. »
[۹] استوارت میل، جان، رساله درباره آزادی، ترجمه جواد شیخ الاسلامی، بی جا، انتشارات علمی و فرهنگی، چاپ سوم، ۱۳۶۳، ص۱۴۷.


آزادی بیان از دیدگاه علامه جعفری

[ویرایش]

به تعبیر استاد علامه جعفری آزادی فرد مخصوصاً آزادی بیان باید معقول باشد نه نامعقول، و آزادی معقول را اینگونه تفسیر می­کنند؛ که معقول بودن یا نامعقول بودن در ذات آزادی نهفته نیست و آنچه آزادی را متصف به این اوصاف می­کند، نحوه بهره برداری از آزادی است. هر آزادی بیان که به ضرر مادی یا معنوی انسان مورد بهره برداری قرار گیرد نامعقول است و اگر موافق اصول و قوانین مفید انسانی مورد استفاده واقع شود معقول است.
[۱۰] جعفری، محمدتقی، حق آزادی در اسلام، مجموعه مقالات اندیشه معاصر(۲)، ص۱۸۱.


آزادی بیان از دیدگاه شهید مطهری

[ویرایش]

از نظر استاد شهید مطهری هم، اراده و آزادی بشر تا آن جا محترم است که با استعدادهای عالی و مقدسی که در نهاد بشر گذاشته شده است، هماهنگ باشد و او را در مسیر ترقی و تعالی بکشاند، اما آنجا که این آزادی، بشر را بسوی فنا و نیستی سوق می دهد و استعدادهای نهایی او را هدر می­دهد، دیگر احترامی ندارد
[۱۱] مطهری، مرتضی، اخلاق جنسی، قم، دفتر انتشارات اسلامی، بی تا، ص۳۴
و ملاک شرافت و احترام آزادی انسان این است که در مسیر انسانیت باشد. انسان را در مسیر انسانیت باید آزاد گذاشت نه انسان را در مسیر هرچه خودش انتخاب کرده و لو بر ضد انسانیت باشد.
[۱۲] همو، آشنایی با قرآن، بی جا، صدرا، ۱۳۶۸، ج۳، ص۲۲۴

به بیان دیگر، از نظر اسلام همه در بیان عقیده خود آزادند، مگر اینکه این عقیده با مصالح انسان تضاد داشده باشد و منظور از مصالح هم اعم از مصالح مادی و معنوی و دنیوی و اخروی است.
[۱۳] مصباح یزدی، محمدتقی، آزادی (ناگفته ها و نکته ها)، بی جا، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول، ۱۳۸۱، ص۶۵-۶۳.


آزادی بیان از دیدگاه امام خمینی

[ویرایش]

حضرت امام خمینی (ره) نیز در برخی از بیانات خود به همین قلمرو و محدوده برای آزادی بیان اشاره کرده­اند:
«قلمی آزاد است که توطئه ­گر نباشد، قلمی آزاد است، روزنامه‌ ای آزاد است که نخواهد این ملت را به عقب و تباهی بکشد. این قلم­ها همان سرنیزه­ سابق است که می­خواهند ملت را به تباهی بکشند، البته ملت تحمل نمی­کند... قلم­ های فاسد نباید آزاد باشد. الان هم فاسدهایشان خیلی ها یشان آزادند، من جمله همین قلم هایی که می گویند چرا آزاد نمی­گذارید.»
[۱۴] صحیفه امام (مجموعه اثار)، موسسه نشر آثار امام، ۱۳۷۸، ج۱۰، ص۳۵۰


پانویس

[ویرایش]
 
۱. منصوری لاریجانی، اسماعیل، سیر تحول حقوق بشر، ص۶۹
۲. ایازی، محمد علی، آزادی در قرآن، ص۱۸۱
۳. زمر/سوره۳۹، آیه۱۸.    
۴. نحل/سوره۱۶، آیه۱۲۵.    
۵. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار ج۲، ص۹۶، ح۳۹.    
۶. آزادی در قرآن، ص۱۹۴-۱۹۲.
۷. مطهری، مرتضی، پیرامون انقلاب اسلامی، ص۱۸.    
۸. فرانتیس نویمان، آزادی و قدرت و قانون، ص۷۱ ( به نقل از آزادی، عقل و ایمان، ص۴۶).
۹. استوارت میل، جان، رساله درباره آزادی، ترجمه جواد شیخ الاسلامی، بی جا، انتشارات علمی و فرهنگی، چاپ سوم، ۱۳۶۳، ص۱۴۷.
۱۰. جعفری، محمدتقی، حق آزادی در اسلام، مجموعه مقالات اندیشه معاصر(۲)، ص۱۸۱.
۱۱. مطهری، مرتضی، اخلاق جنسی، قم، دفتر انتشارات اسلامی، بی تا، ص۳۴
۱۲. همو، آشنایی با قرآن، بی جا، صدرا، ۱۳۶۸، ج۳، ص۲۲۴
۱۳. مصباح یزدی، محمدتقی، آزادی (ناگفته ها و نکته ها)، بی جا، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول، ۱۳۸۱، ص۶۵-۶۳.
۱۴. صحیفه امام (مجموعه اثار)، موسسه نشر آثار امام، ۱۳۷۸، ج۱۰، ص۳۵۰


منبع

[ویرایش]

سایت پژوهه.    رده‌های این صفحه : کلام جدید
جعبه ابزار