اجتناب از گناه متقین (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افبه افرادی که از گناه اجتناب می کنند متقین می گویند که یکی از صفات متقین اجتناب از گناه می باشد.


اجتناب از گناه

[ویرایش]

اجتناب از گناه، از ویژگی های متقین می باشد.
وسارعوا الی مغفرة من ربکم وجنة عرضها السمـوت والارض اعدت للمتقین• والذین اذا فعلوا فـحشة او ظـلموا انفسهم ذکروا الله فاستغفروا لذنوبهم ومن یغفر الذنوب الا الله ولم یصروا علی ما فعلوا وهم یعلمون.و شتاب کنید برای رسیدن به آمرزش پروردگارتان؛ و بهشتی که وسعت آن، آسمانها و زمین است؛ و برای پرهیزگاران آماده شده است. •و آنها که وقتی مرتکب عمل زشتی شوند، یا به خود ستم کنند، به یاد خدا می‌افتند؛ و برای گناهان خود، طلب آمرزش می‌کنند -و کیست جز خدا که گناهان را ببخشد؟- و بر گناه، اصرار نمی‌ورزند، با اینکه می‌دانند. .در پایان آیه براى تاءکید مى گوید: ((آنها هرگز با علم و آگاهى بر گناه خویش اصرار نمى ورزند و تکرار گناه نمى کنند)) (و لم یصروا على ما فعلوا و هم یعلمون ).

بحث روایی

[ویرایش]

در ذیل این آیه از امام باقر علیه السلام نقل شده که فرمود: ((الاصرار ان یذنب الذنب فلا یستغفر الله و لا یحدث نفسه بتوبة فذلک الاصرار؛ اصرار بر گناه این است که انسان گناهى کند و دنبال آن استغفار ننماید و در فکر توبه نباشد این است اصرار بر گناه )).

پانویس

[ویرایش]
 
۱. آل عمران/سوره۳، آیه۱۳۳.    
۲. آل عمران/سوره۳، آیه۱۳۵.    
۳. تفسیر نمونه، مکارم شیرازی، ج۳، ص۱۲۰.    
۴. تفسیر نمونه، مکارم شیرازی، ج۳، ص۱۲۰-۱۲۱.    


منبع

[ویرایش]

فرهنگ قرآن،مرکز فرهنگ و معارف قرآن،برگرفته از مقاله «اجتناب از گناه متقین»    جعبه ابزار