اکثریت منافقان (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افبیش تر منافقان از رفتن به جهاد سستی می کردند و از فرمان پیامبر صلی الله علیه و آله سرپیچی می کردند.


سستی منافقان از جهاد

[ویرایش]

قد یعلم الله المعوقین منکم والقائلین لاخونهم هلم الینا ولایاتون الباس الا قلیلا.( خداوند کسانی که مردم را از جنگ باز می‌داشتند و کسانی را که به برادران خود می‌گفتند: «بسوی ما بیایید (و خود را از معرکه بیرون کشید)» بخوبی می‌شناسد؛ و آنها (مردمی ضعیفند و) جز اندکی پیکار نمی‌کنند!)کلمه" معوقین" اسم فاعل از تعویق است که به معنای منصرف کردن و تاخیر انداختن است، و کلمه" هلم" اسم فعلی است که معنای" بیا" را می‌دهد، و چون اسم فعل است تثنیه و جمع ندارد، این البته در لغت حجاز چنین است، و کلمه" باس" به معنای شدت و جنگ و کلمه" اشحة" جمع شحیح است، که به معنای بخیل است، و جمله" کالذی یغشی علیه من الموت" به معنای کسی است که غشوه مرگ او را گرفته باشد، و در نتیجه مشاعر خود را از دست داده و چشمانش در حدقه بگردش درآمده باشد، و کلمه" سلق"- به فتحه سین و سکون لام- به معنای زدن و طعنه است. و معنای دو آیه این است که: خدا می‌شناسد آن کسان از شما را که مردم را از شرکت در جهاد بازمی دارند، و آن منافقینی را که از شرکت مسلمانان در جهاد جلوگیری می‌کنند، و نیز آن منافقین را که به برادران منافق خود و یا به بیماردلان می‌گویند بیایید نزد ما و به جهاد نروید، و خود کمتر در جهاد شرکت نموده و از شما مسلمانان جان خود را دریغ می‌دارند. و همین که آتش جنگ شعله ور شد، ایشان را می‌بینی که از ترس به تو نگاه می‌کنند، اما نگاهی بدون اراده، و چشمانشان در حدقه کنترل ندارد، و مانند چشمان شخص محتضر در حدقه می‌گردد، و همین که ترس از بین رفت، شما را با زبانهایی تیزتر از شمشیر می‌زنند، در حالی که از آن خیری که به شما رسیده ناراحتند، و بدان بخل می‌ورزند. اینگونه افراد- که نشانیهایشان را دادیم- ایمان نیاورده‌اند، به این معنا که ایمان در دلهایشان جایگیر نشده، هر چند که در زبان آن را اظهار می‌کنند پس خداوند اعمال آنان را بی اجر نموده و این کار برای خدا آسان است.

عدم درک حق

[ویرایش]

عدم درک حق از سوی بیش تر منافقان از آیات زیر استفاده می شود.
سیقول المخلفون اذا انطـلقتم الی مغانم لتاخذوها ذرونا نتبعکم... بل کانوا لایفقهون الا قلیلا.(هنگامی که شما برای به دست آوردن غنایمی حرکت کنید، متخلّفان (حدیبیه) می‌گویند: «بگذارید ما هم در پی شما بیائیم، آنها می‌خواهند کلام خدا را تغییر دهند؛ بگو: «هرگز نباید بدنبال ما بیایید؛ این گونه خداوند از قبل گفته است!» آنها به زودی می‌گویند: «شما نسبت به ما حسد می‌ورزید!» ولی آنها جز اندکی نمی‌فهمند! ) (طبق یک احتمال، معنای «الا قلیلا» این است که اندکی از منافقان معاند، حق را درک می‌کنند؛ اما به سبب عناد، تسلیم نمی‌شوند؛ بنابراین، بیش تر آن‌ها فهم درستی ندارند.)
اکثریت منافقان نادان متخلف از جهاد، دنیاطلب و نسبت دهنده حسادت به مؤمنان بودند.
سیقول المخلفون اذا انطـلقتم الی مغانم لتاخذوها ذرونا نتبعکم... فسیقولون بل تحسدوننا بل کانوا لایفقهون الا قلیلا.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. احزاب/سوره۳۳، آیه۱۸.    
۲. ترجمه تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، ج‌۱۶، ص۴۳۱.    
۳. فتح/سوره۴۸، آیه۱۵.    
۴. فتح/سوره۴۸، آیه۱۵.    


منبع

[ویرایش]

فرهنگ قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «اکثریت منافقان».    جعبه ابزار