بهائیت در کلام مراجع

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اففقهای بزرگوار شیعه، نگاهبانان امین دین اسلام از ابتدای دعوت پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)‌ و به دنبال آن در دوران امامت ائمه اطهار علیهم السلام، همواره با خطر انحراف و کجروی و ظهور ادیان و مکاتب انحرافی و باطل روبرو بوده‌اند. ظهور این فرقه‌ها یا ناشی از کجروی و کج‌فهمی و درک نادرست از قرآن و مفاهیم دینی و یا دخالت دشمنان داخلی و خارجی برای فریب و گمراهی مردم و سست نمودن ایمان و اعتقادات جامعه اسلامی بوده است. هدف این دشمنان آن بوده تا صفوف مومنین به مکتب راستین و حقه تشیع را از هم گسیخته نموده و با ایجاد تفرقه در جامعه به اهداف و آرزوهای خود برای تسلط بر مردم و بهره‌برداری مادی از مواهب جامعه به نفع قدرت‌های طاغوتی برسند.


علت دشمنی

[ویرایش]

در طول پانزده قرن که از گسترش اسلام در جهان می‌گذرد، این آیات محکم قرآن و ارشادات و راهنمائی‌های پیغمبر مکرم اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)‌ و امامان معصوم (علیه‌السّلام)‌ بوده که همچون چراغی روشن، راه صحیح و درست را به مردم نشان داده‌اند. به همین علت عمده دشمنی و مخالفت حکومت‌های ظالم و غاصب، با امامان معصوم (سلام‌الله‌علیهم)‌ اجمعین بوده و همواره با مسمومیت و زندان و شهادت روبرو بوده‌اند. این شرائط تا زمان غیبت کبرای حضرت صاحب الزمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف ادامه داشت تا اینکه آن حضرت در نامه‌ای به آخرین نایب خاص خود (علی ابن محمد سمری) فرمودند:
" و اما الحوادث الواقعة فارجعوا فیها الی رواة احادیثنا فانهم حجتی علیکم و انا حجة الله علیهم " امامان بزرگوار شیعه این وظیفه راهنمائی و هدایت مردم و جلو گیری از انحرافات و مکاتب باطل را بر عهده " فقهای عالم و عادل و متقی " در هر زمان واگذار کرده و فرموده‌اند:
"فاما من کان من الفقهاء صائنا لنفسه حافظا لدینه مخالفا لهواه مطیعا لامر مولاه فللعوام ان یقلدوه"به همین علت است که بیشترین دشمنی حکومت‌های باطل و صاحبان و رهبران خطوط و فرقه‌های انحرافی در طول دوران غیبت کبری تا زمان حاضر با فقهای بزرگوار و روحانیون عالیقدر و مراجع محترم بوده است.

افشا کنندگان فرقه‌های باطل

[ویرایش]

علمای بزرگوار در هر زمان با تکیه بر آیات قرآن و احادیث معصومین و با درک صحیح و درست از اوضاع و احوال روزگار و خطوط فکری موجود در جامعه، چراغی روشنگر فرا راه جامعه قرار داده و این مکتب‌ها و فرقه‌های باطل را افشا نموده‌اند. مردم مسلمان نیز به لحاظ اعتمادی که به این بزرگواران داشته و دارند همواره سوالات فقهی و شرعی و دینی خود را با این فقهای دانشمند در میان گذاشته و درک صحیح از ارشادات آنان، مسیر زندگی و نحوه برخورد با این جریانات انحرافی را تعیین نموده‌اند.

فرقه ضاله

[ویرایش]

یکی از جریانات خطرناک فکری که با حمایت بیگانگان و به مدد کج فکری و کجروی عده‌ای از مسلمانان ناآگاه در طی دو قرن اخیر در جامعه ایران رخنه کرده است، "فرقه انحرافی بهائیت" است. این فرقه انحرافی که با شعارها و ظاهر دینی سعی کرده خود را به جامعه ایرانی قالب کند به مدد روشنگری و راهنمائی‌های فقهای بزرگوار شیعه نتوانسته به موفقیت برسد و به عنوان «فرقه ضاله»، ننگ انحراف بر پیشانی آن خورده شده است.

دیدگاه امام خمینی درباره بهائیت

[ویرایش]

حضرت امام خمینی"ره" در پاسخ به سؤالی در رابطه با جواز یا عدم جواز مطالعه کتب بهائیت فرموده‌اند: اگر خوف انحراف در بین باشد باید ترک کنند.
[۳] امام خمینی، استفتائات امام" ره"، ج۲، ص۴۰، س۱۱۲.
همچنین ایشان ازدواج با فرقه ضاله بهائیت را باطل اعلام کرده‌اند.
[۴] امام خمینی، استفتائات امام" ره"، ج۲، ص۴۰، س۱۱۲.


دیدگاه مقام معظم رهبری درباره بهائیت

[ویرایش]

آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در رابطه با کفر بهائیت و نیز نجس بودن آنها و همچنین در جواز یا عدم جواز معاشرت و داد و ستد با بهائی‌ها و نیز حاضر شدن بر سر سفره آنها و خوردن غذای آنها می‌فرمایند: جمیع افراد فرقه ضاله بهائی محکوم به کفر و نجاست هستند و از غذا و سایر چیزهایی که با رطوبت مسری در تماس با آنها بوده است باید اجتناب کرد و در صورت تماس آنها با چیزی، مراعات مسائل طهارت در رابطه با آنها، نسبت به اموری که مشروط به طهارت است، واجب است؛ ولی رفتار مدیران و معلمان و مربیان با دانش آموزان بهائی باید بر اساس مقررات قانونی و اخلاق اسلامی باشد و همه مؤمنین باید با حیله‌ها و مفاسد فرقه گمراه بهائیت مقابله نموده و از انحراف و پیوستن دیگران به آن جلوگیری کنند. آنها نجس و دشمن دین و ایمان شما هستند، پس فرزندان عزیزم جدا از آنها بپرهیزید.

دیدگاه آیت‌الله نوری همدانی درباره بهاییت

[ویرایش]

آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید شیعه نیز حکم پیروان فرقه ضاله بهائیت از نظر طهارت و نجاست را نجس و ازدواج با افراد این فرقه منحرف را جایز نمی‌دانند.
[۵] نوری همدانی، حسین، www. aviny. com.
[۶] به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی، بخش استفتائات.


دیدگاه آیت‌الله فاضل لنکرانی درباره بهاییت

[ویرایش]

آیت الله فاضل لنکرانی در پاسخ به سؤالاتی درباره مسلمان یا کافر بودن بهائی‌ها، سلام کردن و دست دادن به آنها، خرید و فروش با آنها و نیز سرسفره بهائی‌ها حاضر شدن و از غذای آنها خوردن چنین فرموده‌اند:
۱ ـ بهائی‌ها مسلمان نمی‌باشند بلکه کافر و نجسند.
۲ ـ سلام ابتدایی به آنها جایز نیست و در دست دادن با آنها باید مراقب احکام نجس و پاکی باشید.
۳ ـ فی حد نفسه با آنها معامله کردن مانعی ندارد مگر اینکه باعث ترویج مذهب باطل آنها یا تضعیف مسلمانان باشد.
۴ ـ غذای آنها نجس است و خوردن آن حرام است.
[۷] دفتر حضرت آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی رضوان الله تعالی علیه، بخش استفتائات، ۷/ ۳/ ۸۶.


دیدگاه آیت‌الله مکارم شیرازی درباره بهائیت

[ویرایش]

آیت الله مکارم شیرازی اعضای فرقه ضاله بهائیت را از زمره مسلمین خارج دانسته و هرگونه رابطه‌ای با آنها را حرام اعلام کرده‌اند و ارتباط با آنها را مقید به مواردی دانسته‌اند که امید ارشاد و هدایت آنها باشد.
[۸] دفتر حضرت آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی رضوان الله تعالی علیه، بخش استفتائات، ۷/ ۳/ ۸۶.
[۹] به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، بخش استفتائات.


دیدگاه آیت‌الله تبریزی و سیستانی درباره بهائیت

[ویرایش]

آیت الله تبریزی از دیگر مراجع شیعه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه معامله با بهائی‌ها اگر از نظر اقتصادی موجب تقویت آنها شود چه حکمی دارد فرموده‌اند: کسانی که با عواید خود به دشمنان اسلام و مسلمین کمک می‌کنند٬ تقویت و اعانت و تایید آنان جایز نیست. همچنین آیت‌الله سیستانی نیز معامله با بهائی‌ها را جایز نشمرده‌اند.
[۱۰] به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، بخش استفتائات.
[۱۱] به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی تبریزی و آیت‌الله العظمی سیستانی، بخش استفتائات.


دیدگاه آیت‌الله بهجت درباره بهائیت

[ویرایش]

مرحوم آیت‌الله بهجت در مورد طهارت و یا نجاست پیروان فرقه ضاله بهائیت و نیز معاشرت و تماس با آنها، حکم به نجاست آنها کرده‌اند و فرموده‌اند که از معاشرت و تماس با آنها باید پرهیز و اجتناب کرد. همچنین در مورد معامله با بهائی‌ها فرموده‌اند: معامله با بهائی مطلقا جایز نیست و تقویت آنها حرام است.
[۱۲] به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی تبریزی و آیت‌الله العظمی سیستانی، بخش استفتائات.
[۱۳] به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی بهجت، بخش استفتائات.

ایشان ازدواج با افراد این فرقه را جایز ندانسته و در رابطه با حکم ازدواج و ادامه زندگی مشترک کسی که با یکی از اعضای این کیش باطل ازدواج کند هر چند فرد جاهلی بوده باشد فرموده‌اند: عقد باطل است و باید جدا شوند و در صورت جهل باید عده وطی به شبهه نگه دارد.
[۱۴] به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی بهجت، بخش استفتائات.


دیدگاه آیت‌الله صافی گلپایگانی درباره بهائیت

[ویرایش]

آیت الله صافی گلپایگانی در پاسخ به سؤالات زیز چنین فرموده‌اند:
۱- پیروان فرقه ضاله بهائیت از نظر طهارت و نجاست چگونه‌اند و آیا اجتناب از تماس با آنان لازم است؟
جواب: نجس هستند و اجتناب از آنها واجب است. والله العالم
۲- معامله با آنان در صورتی که ضرورتی هم برای ما ندارد و می‌توانیم با مسلمانان معامله کنیم چگونه است؟
جواب: جایز نیست. والله العالم
۳- آیا ازدواج با افراد این فرقه منحرف جایز است؟
جواب: حرام و باطل است. والله العالم
۴- اگر فرد جاهلی با یکی از اعضای این کیش باطل ازدواج کرده، اکنون حکم آن ازدواج و ادامه زندگی مشترکش چیست؟
جواب: ازدواج صحیح نبوده و به محض آگاهی از مساله باید بدون طلاق از او جدا شود و چون جاهل بوده، آمیزش او حکم وطی به شبهه را دارد و اگر بعد از آگاهی به حکم شرع زندگی را ادامه دهد، علاوه بر اینکه حرام است، آمیزش او حکم زنا را دارد. والله العالم
۵- آیا اگر ازدواج آنان علاوه بر شرع مقدس اسلام، طبق آئین فرقه ضاله هم جاری شده باشد تفاوتی در مسئله ایجاد می‌نماید؟
جواب: اثر ندارد، ازدواج باطل است. والله العالم
۶- آیا اگر فرد منحرف توبه نموده و واقعا ازاین فرقه ضاله خارج شده و مسلمان گردد، می‌تواند زندگی مشترک با همسرش را ادامه دهد؟
جواب: اگر واقعا توبه کند می‌تواند با عقد جدید او را به ازدواج خود در آورد. والله العالم
۷- اگر فرد منحرف مدعی ندامت و عدول از فرقه ضاله باشد اما حاضر به ابطال تسجیل و شماره مخصوصش نباشد، آیا می‌توان صرف این ادعارا پذیرفت و به ادامه این زندگی مشترک حکم نمود؟
جواب: اگر تسجیل و شماره مخصوص را به طور آشکار و رسمی ابطال نکند و برائت خود را رسما و با اسم از این فرقه و علی محمد باب و حسینعلی بهاء و عباس افندی و شوقی اعلام نکند، کافی نیست. والله العالم
۸- حکم اولاد که احیانا در چنین ازدواجی متولد شده‌اند چیست؟
جواب : اگر مسلمان نمی‌دانسته و با جهل به حکم ازدواج کرده فرزند نسبت به او محکوم به حلال‌زاده بوده است و نسبت به طرف بهائی ملحق نیست. والله العالم
[۱۵] به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی بهجت، بخش استفتائات.
[۱۶] به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی، بخش استفتائات.


فرمایش دیگر ایشان

[ویرایش]

همچنین ایشان فرموده‌اند: فرقه بهائیت دینی ندارند و ضال و مضل هستند و کافر می‌باشند و نجس هستند و ازدواج با آنها حرام است و همچنین تبلیغ و ترویج آنها حرام و جائز نیست. مومنین باید باشناخت کامل از عقائد حقه شیعه اثناعشری، دفاع نموده و خودشان را از شر مکائد شیطانی و دشمنان محافظت نماید و مانع فعالیت و ترویج آنان شوند. والله العالم
[۱۷] به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی، بخش استفتائات.

ایشان در مورد جهاد با این فرقه انحرافی و نیز استفاده از جنگ نرم در مقابله با آنها هم می‌فرمایند: بر هر مومن متمکنی دفاع از امور اعتقادی از قبیل توحید و نبوت و امامت، واجب است نهایت احکام جهادی که در فقه مطرح است متعلق به جهاد معهود است. هر گونه مقابله اعتقادی و لو با اینترنت و یا ماهواره و دیگر ابزار مرسوم فعلی جنگ نرم است و بر هر مومن متمکنی (علما) مقابله با آنها و دفع شبهات آنها واجب است و در بیان احکام این گونه جنگ‌ها موارد و مصادیق مختلف است. والله العالم
[۱۸] به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی، بخش استفتائات، ۱۳ شوال المکرم ۱۴۳۱.


دیدگاه آیت‌الله سبحانی درباره بهائیت

[ویرایش]

آیت الله سبحانی در باره فرقه بهائیت و نیز تبلیغ و شبهه‌افکنی آنها فرموده‌اند:
" در حال حاضر بهائیت و شیطان‌پرستی برای مبارزه با اسلام و دینداری جوانان تبلیغ می‌کنند تا جوانان را از راه به در کنند و در نتیجه آن مرتکب جرم شوند که تحقیق و مطالعه در این زمینه‌ها خوب است. "
[۱۹] http://www. hawzah. net.

همچنین ایشان در مورد این فرقه انحرافی می‌فرمایند: "فرقه بهائیت امروز با طرح مسائل کلامی برای متزلزل کردن عقاید جوانان تلاش می‌کنند.... . قبل از انقلاب اسلامی خطر بهائیت کمتر احساس می‌شد ولی این مساله در شرایط فعلی بسیار جدی می‌باشد.......... اساتید حوزه‌های علمیه کسانی که با طلاب غیر ایرانی سر و کار دارند باید به هوش باشند که این فرقه بر عقاید جوانان لطمه وارد نسازند.
[۲۰] http://www. hawzah. net.
[۲۱] دوازدهمین اجلاس اساتید مرکز جهانی علوم اسلامی استان قم.

[۲۲] دوازدهمین اجلاس اساتید مرکز جهانی علوم اسلامی استان قم، ۱۴/۲/۱۳۸۵.
ایشان در دیدار ابوبکار مایگاثانی، از رهبران دینی و مشاور رئیس جمهور کشور بورکینافاس نیز فرموده‌اند: چون بهائیت نه تنها به عنوان فرقه دینی به شمار نمی‌روند، بلکه یک مسلک سیاسی هستند که از اسلام خارجند.
[۲۳] دوازدهمین اجلاس اساتید مرکز جهانی علوم اسلامی استان قم، ۱۴/۲/۱۳۸۵.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمه، ج۲، ص۴۸۴.    
۲. شیخ حر عاملی، وسایل الشیعه، ج۲۷، ص۱۳۱.    
۳. امام خمینی، استفتائات امام" ره"، ج۲، ص۴۰، س۱۱۲.
۴. امام خمینی، استفتائات امام" ره"، ج۲، ص۴۰، س۱۱۲.
۵. نوری همدانی، حسین، www. aviny. com.
۶. به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی، بخش استفتائات.
۷. دفتر حضرت آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی رضوان الله تعالی علیه، بخش استفتائات، ۷/ ۳/ ۸۶.
۸. دفتر حضرت آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی رضوان الله تعالی علیه، بخش استفتائات، ۷/ ۳/ ۸۶.
۹. به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، بخش استفتائات.
۱۰. به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، بخش استفتائات.
۱۱. به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی تبریزی و آیت‌الله العظمی سیستانی، بخش استفتائات.
۱۲. به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی تبریزی و آیت‌الله العظمی سیستانی، بخش استفتائات.
۱۳. به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی بهجت، بخش استفتائات.
۱۴. به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی بهجت، بخش استفتائات.
۱۵. به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی بهجت، بخش استفتائات.
۱۶. به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی، بخش استفتائات.
۱۷. به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی، بخش استفتائات.
۱۸. به نقل از دفتر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی، بخش استفتائات، ۱۳ شوال المکرم ۱۴۳۱.
۱۹. http://www. hawzah. net.
۲۰. http://www. hawzah. net.
۲۱. دوازدهمین اجلاس اساتید مرکز جهانی علوم اسلامی استان قم.
۲۲. دوازدهمین اجلاس اساتید مرکز جهانی علوم اسلامی استان قم، ۱۴/۲/۱۳۸۵.
۲۳. دوازدهمین اجلاس اساتید مرکز جهانی علوم اسلامی استان قم، ۱۴/۲/۱۳۸۵.


منبع

[ویرایش]

سایت پژوهه، برگرفته از مقاله «بهائیت در کلام مراجع».    جعبه ابزار