حزام بهلول

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افحزام بُهلول از قاریان و مبلغان یمن در قرن چهاردهم هجری/ بیستم میلادی می‌باشد..


معرفی اجمالی

[ویرایش]

وی در «سده» در ناحیه «شعر» در شمال یمن به ۱۳۷۳ ق/ ۱۹۵۳ به دنیا آمد. در سنین کودکی با قرآن آشنا شد، سپس به مکه مکرمه رفت و مطالعاتش را در دارالحدیث ادامه داد و در دوازده سالگی کل قرآن را به کمک شیخ عبدالمهیمن حفظ نمود. وی تحصیلات خود را در دانشگاه اسلامی مدینه ادامه داد و در ۱۳۹۳ ق از آنجا فارغ التحصیل شد سپس به دانشکده قرآن کریم و مطالعات اسلامی همان دانشگاه وارد قرآن را با قرائات هفتگانه‌اش حفظ نمود و در ۱۳۹۷ ق موفق به اتمام تحصیل در این زمینه شد.

فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی

[ویرایش]

بهلول به صنعا بازگشت و به عنوان مدرس در کانون‌های علمی مشغول به کار شد. او همچنین به عنوان مدیر مدرسه حفظ قرآن کریم انتخاب گردید. وی به کار قضاوت شرعی جهانی زیر نظر وزارت دادگستری هم مشغول شد علاوه بر شغل رسمیش، امام و خطیب مسجد الدعوه در باب الشعوب شهر صنعا نیز بود.
حزام بهلول مردی پرتوان و بااراده در مبارزه‌ای دائمی با نیروهای شر و کمونیست بود و به این جهت در درگیری های متعدد مسلحانه علیه آنها شرکت جست. او در ۱۴۰۲ ق/ ۱۹مارس ۱۹۸۲ هنگام بازگشت از یکی از عملیات‌های نظامی (جنگ شمیر) با اصابت گلوله‌ای به قلبش در حالی که ذکر خدا می‌گفت، به شهادت رسید.
[۱] زرکلی، خیرالدین، تتمه الاعلام للزرکلی، ج۱، ص۱۲۶.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. زرکلی، خیرالدین، تتمه الاعلام للزرکلی، ج۱، ص۱۲۶.


منبع

[ویرایش]

دانشنامه های انقلاب اسلامی و تاریخ اسلام، فرهنگنامه علمای مجاهد، برگرفته از مقاله «حزام بهلول».    جعبه ابزار