سوره انفال

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاین سوره هشتمین سوره قرآن است.از سوره های مدنی است و داراى ۷۵ آیه است.از این سوره مبارکه در باب صلات سخن رفته است.


استحباب خواندن سوره انفال

[ویرایش]

بر استحباب قرائت این سوره در هر ماه تأکید شده است.
[۲] کشف الغطاء ج۳، ص۴۷۱.


محتوای سوره

[ویرایش]

در هفتاد و پنج آیه اى که سوره «انفال» را تشکیل مى دهد، مباحث بسیار مهمى مطرح شده است:
۱ ـ به بخش مهمى از مسائل مالی اسلام از جمله «انفال» و «غنائم» که پشتوانه مهمى براى «بیت المال» محسوب مى گردد، اشاره شده است.
۲ ـ صفات و امتیازات مؤمنان واقعى، و داستان جنگ بدر، یعنى نخستین برخورد مسلحانه مسلمانان با دشمنان، و حوادث عجیب و عبرت انگیزى که در این جنگ واقع شد.
۳ ـ قسمت قابل ملاحظه اى از احکام جهاد و وظائف مسلمانان در برابر حملات پى گیر دشمن.
۴ ـ جریان هجرت پیامبر(صلى الله علیه وآله) و داستان آن شب تاریخى (لَیْلَةُ الْمَبِیْتِ).
۵ ـ وضع مشرکان و خرافات آنها قبل از اسلام.
۶ ـ چگونگى ضعف و ناتوانى مسلمانان در آغاز کار و سپس تقویت آنها در پرتو اسلام.
۷ ـ حکم خمس و چگونگى تقسیم آن.
۸ ـ لزوم آمادگى رزمى، سیاسى و اجتماعى براى جهاد در هر زمان و مکان.
۹ ـ برترى نیروهاى معنوى مسلمانان بر دشمن على رغم کمبود ظاهرى نفرات آنها.
۱۰ ـ حکم اسیران جنگى و طرز رفتار با آنها.
۱۱ ـ هجرت کنندگان و آنها که هجرت نکرده اند.
۱۲ ـ مبارزه و درگیرى با منافقان و راه شناخت آنها.
و بالاخره یک سلسله مسائل اخلاقى و اجتماعى سازنده دیگر.

فضیلت تلاوت

[ویرایش]

در پاره اى از روایات، فضیلت بسیارى براى تلاوت این سوره وارد شده، مانند روایتى که از امام صادق(علیه السلام) به ما رسیده، که فرمود:

مَنْ قَرَءَ الأَنْفالَ وَ بَرائَةً فِى کُلِّ شَهْر لَمْ یَدْخُلْهُ نِفاقٌ أَبَداً وَ کانَ مِنْ شِیْعَةِ أَمِیْرِ الْمُؤْمِنِیْنَ(علیه السلام) حَقّاً وَ یَأْکُلُ یَوْمَ الْقِیامَةِ مِنْ مَوائِدِ الْجَنَّةِ مَعَهُمْ حَتّى یَفْرُغَ النّاسُ مِنَ الْحِسابِ:

«کسى که سوره «انفال» و «برائت» را در هر ماه بخواند، هرگز روح نفاق در وجود او وارد نخواهد شد و از پیروان حقیقى امیر مؤمنان على(علیه السلام) خواهد بود و در روز رستاخیز از مائده هاى بهشتى همراه آنها بهره مى گیرد، تا مردم از حساب خویش فارغ شوند».
[۴] «مجمع البیان»، جلد ۴، صفحه ۵۱۶، ذیل آیه مورد بحث ـ «مستدرک»، جلد ۴، صفحه ۳۴۰، چاپ آل البیت ـ «وسائل الشیعه»، جلد ۶، صفحه ۲۵۰، چاپ آل البیت (با تفاوت) ـ «مصباح کفعمى»، صفحه ۴۴۰ (با اندکى تفاوت)، انتشارات رضى قم، ۱۴۰۵ هـ ق.


همان طور که سابقاً هم اشاره شد، فضائل سوره های قرآن و پاداش هاى بزرگى که به تلاوت کنندگان وعده داده شده، تنها در پرتو خواندن الفاظ آن به دست نمى آید، بلکه خواندن مقدمه اى است براى اندیشه، و اندیشه وسیله اى است براى فهم، و فهم مقدمه اى است براى عمل.

و از آنجا که در سوره انفال و سوره برائت صفات منافقان و همچنین مؤمنان راستین تشریح شده آنها که آن را بخوانند و در زندگى خود پیاده کنند هیچ گاه گرفتار روح نفاق نخواهند شد.

و همچنین از آنجا که در این دو سوره به صفات مجاهدان راستین و گوشه اى از فداکارى هاى سرور مجاهدان على(علیه السلام) اشاره شده آنها که محتویات این دو سوره را درک و اجرا نمایند از شیعیان راستین امیرمؤمنان(علیه السلام) خواهند بود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. انفال/سوره۸.    
۲. کشف الغطاء ج۳، ص۴۷۱.
۳. آیة الله مکارم شیرازی،ج۷،ص۷۷-۷۸.    
۴. «مجمع البیان»، جلد ۴، صفحه ۵۱۶، ذیل آیه مورد بحث ـ «مستدرک»، جلد ۴، صفحه ۳۴۰، چاپ آل البیت ـ «وسائل الشیعه»، جلد ۶، صفحه ۲۵۰، چاپ آل البیت (با تفاوت) ـ «مصباح کفعمى»، صفحه ۴۴۰ (با اندکى تفاوت)، انتشارات رضى قم، ۱۴۰۵ هـ ق.
۵. آیة الله مکارم شیرازی،تفسیر نمونه،ج۷،ص۷۸.    


منابع

[ویرایش]

تفسیر نمونه ج۷    
فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت، ج۱، ص۷۳۵.    جعبه ابزار