شناخت قرآن (گرامی)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«شناخت قرآن» نوشته آیت‌الله محمد علی گرامی و به زبان فارسی است. نویسنده در این کتاب به بیان مسائلی که در شناخت بیشتر و بهتر قرآن مؤثر است می‌پردازد.


معرفی کتاب

[ویرایش]

ایشان معتقد است که در تفسیر قرآن باید به تاویل که همان روش اهل بیت علیهم‌السّلام است روی آورد، از این رو برای فهم بهتر آیات این کتاب الهی مطالبی را بیان می‌کند. ایشان برخلاف عقیده برخی، فهم زبان قرآن را مختص به من خوطب به ندانسته و همگان را قادر به درک معانی آن- البته در سطوح مختلف- می‌دانند.
از این رو انواع کار تحقیقی روی قرآن کریم- برای علاقه مندان- را معرفی می‌کند.

← نظم کتابی قرآن


نظم کتابی قرآن از جمله مطالبی است که در این کتاب بدان پرداخته شده است. نظم کتابی یعنی اینکه قرآن کریم به همین صورت فعلی و با همین نظم موجود در زمان خود پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم تهیه و تدوین شده است نه پس از ایشان و زیر نظر خلفاء غاصب .
[۱] شناخت قرآن،گرامی،ص۳۹ به بعد.
به اعتقاد نویسنده نظم موجود در قرآن، نظم هدایتی است از این رو با نظم علوم معمولی تفاوت دارد. در این کتاب هم چنین به تاویلات ائمه اهل بیت علیهم‌السّلام درباره برخی آیات قرآن کریم پرداخته شده که لازمه دست یابی به این گونه تاویلات رسوخ علمی است و این رسوخ علمی با ممارست کافی در کلمات اهل بیت علیهم‌السّلام و بررسی عمیق ریشه لغات و کلمات و جمع و تفریق آیات قرآن دست یافتنی است. انواع مشمول و گسترش معنی، عربی بودن قرآن در اسلوب کلمات و آیات و ویژگی خاص آن، کتاب هدایت بودن قرآن نه کتاب علمی بودن آن، روشهای مختلف تفسیری نظیر تفاسیر ادبی، علمی، فلسفی ، عرفانی ، جامعه شناختی و... ، مبانی دید هدایتی، دوگونه طرز کار با قرآن؛ یعنی کار موضوعی و کار قطعه‌ای و واژه‌ای از جمله مطالبی است که برای شناخت زبان خاص این کتاب آسمانی بدانها پرداخته می‌شود.

ساختار کتاب

[ویرایش]

کتاب حاوی مختصری از زندگینامه نویسنده، مقدمه چاپ پنجم و مقدمه خود نویسنده و بخش‌های ذیل می‌باشد: شناخت قرآن، نظم هدایتی قرآن، عربی بودن قرآن، روشهای مختلف تفسیری، مبانی دید هدایتی، طرز کار: کار واژه‌ای، کار قطعه‌ای و کار موضوعی. و سخن آخر. در پایان دیگر آثار نویسنده معرفی شده است.

نسخه شناسی

[ویرایش]

نویسنده کتاب آیت‌الله محمد علی گرامی قمی است. این کتاب در قطع رقعی با جلد شومیز برای پنجمین نوبت در ۱۶۰ صفحه در سال ۱۳۸۳ شمسی توسط انتشارات «موسسه فرهنگ منهاج» قم به چاپ رسیده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. شناخت قرآن،گرامی،ص۳۹ به بعد.


منبع

[ویرایش]

نرم افزار مشکات الانوار،مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب علوم قرآن
جعبه ابزار