غنایم غزوه بدر (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افیکی از چیزهایی که در جنگ بدر قسمت مسلمانان شد غنایم غزوه بدر بوده است.


موارد غنایم جنگ

[ویرایش]


← روزی پاکیزه برای مسلمانان


غنایم غزوه بدر،یک روزی پاکیزه برای مسلمانان صدر اسلام از سوی خداوند قرار داده شده بود.
واذکروا اذ انتم قلیل مستضعفون فی الارض تخافون ان یتخطفکم الناس فـاویکم وایدکم بنصره ورزقکم من الطیبـت لعلکم تشکرون.و به یاد آورید هنگامی را که شما در زمین گروهی اندک و مستضعف بودید می‌ترسیدید مردم شما را بربایند پس(خدا) به شما پناه داد و شما را به یاری خود نیرومند گردانید و از چیزهای پاک به شما روزی داد باشد که سپاسگزاری کنید(. مقصود از «رزقکم من الطیبات» اموالی است که مسلمانان در روز بدر به غنیمت گرفتند. )
[۱] تفسیر التحریروالتنویر،ابن عاشور، ج۵، جزء ۹، ص۳۲۰.
.مقصود از (( رزق طیب )) آن غنیمت هاى جنگى است که خداوند به ایشان روزى نمود، و آن را براى آنها حلال کرد.

← ناخشنود از حکم خداوند


برخی از مسلمانان،از حکم خداوند درباره غنایم جنگ بدر ناخشنود بودند.
کمآ اخرجک ربک من بیتک بالحق وان فریقا من المؤمنین لکـرهون.همان گونه که پروردگارت تو را از خانه ات به حق بیرون آورد و حال آنکه دسته‌ای از مؤمنان سخت کراهت داشتند(«کما» برای تشبیه است و مشبه به صریحا در آیه ذکر نشده است، لذا احتمالاتی از سوی مفسران ایراد شده است،از جمله آنهاست حکم خداوند درباره انفال و غنایم جنگ بدر. بر این مبنا «کما اخرجک...» چنین معنا می‌شود: حکم خداوند درباره انفال، حق است.)(همان گونه که فرمان و تقدیر حرکت به سوی جنگ بدر حق بود. )
[۵] روح المعانی،الوسی، ج۶، جزء ۹، ص۲۴۵.


← حلیت غنایم برای مجاهدان


حلیت غنایم به دست آمده از دشمنان در جنگ بدر، برای مجاهدان امری است مسلم که در قرآن هم اشاره شده است.
لولا کتـب من الله سبق لمسکم فیمآ اخذتم عذاب عظیم• فکلوا مما غنمتم حلـلا طیبا...اگر در آنچه گرفته‌ايد از جانب خدا نوشته‌اى نبود قطعا به شما عذابی بزرگ مى‌رسيد • پس از آنچه به غنیمت برده‌اید حلال و پاکیزه بخورید و از خدا پروا دارید که خدا آمرزنده مهربان است آیه فوق به مسلمانان اجازه مى دهد که از این غنیمت جنگى (یعنى مبلغى را که در برابر آزادى اسیران مى گرفتند) استفاده کنند و مى گوید: ((از آنچه به غنیمت گرفته اید، حلال و پاکیزه بخورید و بهره گیرید)) (فکلوا مما غنمتم حلالا طیبا).
این جمله ممکن است معنى وسیعى داشته باشد، و علاوه بر موضوع فداء سایر غنائم را نیز شامل شود..

← اختصاص خمس غنایم


خمس غنایم غزوه بدر (و دیگر غزوات) به خدا ، پیامبر صلی الله علیه وآله، خویشاوندان پیامبر صلی الله علیه وآله، یتیمان ، نیازمندان و در راه ماندگان اختصاص داده شده است.
واعلموا انما غنمتم من شیء فان لله خمسه وللرسول ولذی القربی والیتـمی‌والمسـکین وابن السبیل...و بدانید که هر چیزی را به غنیمت گرفتید یک پنجم آن برای خدا و پیامبر و برای خویشاوندان(او)و یتیمان و بینوایان و در راه ماندگان است اگر به خدا و آنچه بر بنده خود در روز جدایی(حق از باطل) روزی که آن دو گروه با هم روبرو شدند نازل کردیم ایمان آورده‌اید و خدا بر هر چیزی تواناست(. در روایتی امام باقر علیه‌السّلام «و لذی القربی» در این آیه شریفه را به خویشان رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم تفسیر فرمودند.)

پانویس

[ویرایش]
 
۱. تفسیر التحریروالتنویر،ابن عاشور، ج۵، جزء ۹، ص۳۲۰.
۲. انفال/سوره۸، آیه۲۶.    
۳. ترجمه تفسیر المیزان،طباطبائی،ج۹،ص۶۷.    
۴. مجمع البیان،طبرسی، ج ۴، ص۴۲۹.    
۵. روح المعانی،الوسی، ج۶، جزء ۹، ص۲۴۵.
۶. انفال/سوره۸، آیه۵.    
۷. انفال/سوره۸، آیه۶۸.    
۸. انفال/سوره۸، آیه۶۹.    
۹. تفسیر نمونه،مکارم،ج۷،ص۲۴۹.    
۱۰. انفال/سوره۸، آیه۴۱.    


منبع

[ویرایش]

قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «غنایم غزوه بدر ».    جعبه ابزار