مقام امام علی (ناصریه)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمقام امام علی (علیه‌السّلام) در چند کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر ناصریه، از توابع استان ذی‌قار در کشور عراق واقع شده است که به اعتقاد اهالی منطقه محل نشستن شتر امام علی (علیه‌السّلام) در زمان رسیدن ایشان به ذی‌قار، پیش از وقوع جنگ جمل است.


موقعیت جغرافیایی

[ویرایش]

مقام، در چند کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر ناصریه، کنار جاده این شهر به سماوه (مرکز استان مثنّی)، قرار دارد. اهالی منطقه، این مقام را محل نشستن شتر امام علی (علیه‌السّلام) در زمان رسیدن ایشان به ذی‌قار، پیش از وقوع جنگ جمل، می‌دانند.

ساختمان مقام

[ویرایش]

ساختمان کنونی زیارتگاه، پس از سقوط نظام صدام، با تلاش شیخ محمدباقر ناصری و با پشتیبانی مالی برخی از نیکوکاران شیعه، ساخته شده است.
این بنا دارای ساختمان مستطیل شکل نسبتاً وسیعی است که داخل آن، دو نمازخانه مردانه و زنانه وجود دارد، متصل به بنا از بیرون، ایوان یا رواق کوچکی وجود دارد که سقف آن، بر سه ستون استوار است و ورودی مقام نیز در این رواق، قرار دارد. بالای مقام، گنبدی وجود دارد که با آجرهای سبزرنگ، پوشیده شده است.

توقف امام در ذی‌قار

[ویرایش]

گفتنی است، براساس منابع تاریخی معتبر، حضرت علی (علیه‌السّلام) با هدف رویارویی با عایشه و طلحه و زبیر، با لشکر خود از مدینه به سمت عراق، حرکت کردند و در آغاز ورود خود به عراق، در منطقه ذی‌قار توقف نمودند، سپس فرزند خود، امام حسن مجتبی (علیه‌السّلام) و عمار یاسر را به کوفه فرستادند تا مردم را به همراهی با امیرمؤمنان (علیه‌السّلام) دعوت کنند، آن دو نیز، به قولی هفت هزار نفر و به قولی، ۶۵۶۰ نفر از اهالی کوفه (از جمله مالک اشتر) را با خود همراه کردند، سپس حضرت (علیه‌السّلام)، به سمت بصره برای مقابله با «ناکثین» در جنگ جمل، حرکت نمودند.
[۱] مسعودی، علی بن حسین، مروج الذهب، ج۲، ص۳۶۸.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. مسعودی، علی بن حسین، مروج الذهب، ج۲، ص۳۶۸.


منبع

[ویرایش]

زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، برگرفته از مقاله «مقام امام علی»، ج۲، ص۳۱۶.    جعبه ابزار