میر محمّد اشرف علوی عاملی‌

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمیر محمد اشرف علوی عاملی فرزند حکیم متاله میر عبد الحسیب، وی فرزند حکیم عارف میر سید احمد علوی، داماد معلم ثالث میر داماد است، بنابر آنچه در کتب تراجم آمده نسب وی به شرح زیر به حضرت صادق علیه‌السّلام می‌رسد: «میر محمد اشرف بن عبد الحسیب بن احمد بن زین العابدین بن عبدالله بن محمد بن صالح بن جعفر بن احمد بن حمزة بن قاسم بن حسین بن ابی احمد عبدالله المشهدی بن محمد بن علی بن حسین بن محمد الطبان بن حسین بن ابی علی احمد بن محمد بن عکیزی بن حسین بن ابی جعفر محمد بن علی بن حسین الطواف بن ابی الحسن علی الخارص ابن محمد الدیباج بن الامام جعفر الصادق علیه‌السّلام».


اساتید

[ویرایش]

۱- آقا حسین خوانساری
۲- ملا صالح مازندرانی
۳- میرزا رفیعای نائینی.
۴- علامه محمد باقر مجلسی که به نزد وی کتاب‌های تهذیب، کافی و غیره را قراءت نموده.
وی نیز از پدرش میر عبد الحسیب، برادرش سید صدر الدین فاضل سراب نیز روایت نموده و خود نیز به شیخ محمد زمان کاشانی، میرزا ابراهیم قاضی و میر عبد الحفیظ فرزندش اجازه داده است.

درگذشت

[ویرایش]

وی سرانجام به روایت حزین لاهیجی در سال ۱۱۳۰ ق رخت از جهان فانی بربست و در قبرستان سده اصفهان به خاک سپرده شد که هم اکنون در بقعه محقر و گلینی که مورد زیارت عام و خاص است واقع شده است.

تالیفات

[ویرایش]

۱- اشرف المناقب، این رساله پیش نویس فضایل السادات است.
۲- ترجمه مصائب النواصب شهید قاضی نور الله شوشتری در بیان احتجاجات شیعه در امامت. مقدمه‌ای از مولی مسیحای فسوی نیز بر این کتاب ذکر شده است.
۳- ترجمه منظوم الفیه ابن مالک در نحو
۴- حواشی بر شرح مختصر الاصول عضدی
۵- رساله احکام صلاة، نسخه‌ای از این رساله که فاقد آغاز است به خط شرف الدین نائینی موجود است که در طی آن مؤلف در پی سه فصل به شکیات نماز - و ارائه جدولی در آن- احکام نماز احتیاط و احکام سجده سهو پرداخته و در خلال بحث‌های آن مستندات فتوایی خود را ذکر کرده است.
۶- رساله در ابصار، متن کامل این رساله کوتاه در ذیل بحث ابصار علاقة التجرید آمده است.
۷- رساله در حکم عبد مدبر به نذر و الحاق آن به ما ترک یا ثلث وصیت ، به زبان پارسی.
۸- رساله در مبطلات و اجرای صیغه صلاة و تحقیق آل رسول صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم ، گفتاری استدلالی به زبان پارسی در مسایل مذکور.
۹- رساله فلسفیه، گفتاری کوتاه در تحلیل و رد عبارت قوشجی، و اشاره به مباحث سبق.
۱۰- شرح دعای صباح، شرحی موجز به زبان پارسی بر دعای مذکور است.
۱۱- شرح نسخه تهذیب الحدیث یا رجال السید محمد اشرف
۱۲- علاقة التجرید، شرحی مبسوط به زبان پارسی بر تجرید العقائد خواجه نصیر الدین طوسی است. در ذریعه ج۱۵/ ۳۱۰ به اشتباه این شرح فاقد بخش طبیعیات دانسته شده است.
۱۳- فضائل السادات ، گفتاری مبسوط و کم نظیر به زبان پارسی در فضیلت‌های سادات با بهره از کتب بسیاری است که موجب شهرت مؤلف گردید. این اثر تکمیل شده اشرف المناقب قلمداد شده است.
۱۴- مقباس القبسات یا حواشی بر قبسات؛ وی در رساله فلسفیه گوید: «و بسط قول الحدوث و القدم فی مقباس القبسات فیه جواب اکثر الناس».
صاحب ترجمه را نیز طبع شیوایی است که به «اشرف» در آنها تخلص می‌نماید، پاره‌ای از اشعار وی در برخی از جنگ‌ها، کتب تراجم و کتاب‌های خودش به چشم می‌خورد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ذریعه،آقا بزرگ، ج۱۵، ص۳۱۰.    


منبع

[ویرایش]

نرم افزار خواجه نصیرالدین طوسی،مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار