نصوص فی علوم القرآن (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«نصوص فی علوم القرآن» تالیف سید علی موسوی دارانی و به زبان عربی است. این کتاب حاوی مجموعه‌ای از «نصوص» مرتبط با موضوع « نزول » است که برحسب ترتیب زمانی از قرن سوم هجری تا زمان حاضر، فراهم آمده است.


معرفی کتاب

[ویرایش]

مراد از «نصوص» در این جا تمام اقوال، روایات موجود در کتب تفسیری و علوم قرآن و نیز کتب حدیث و تاریخ قرآن و غیره است، که در کتب اهل سنت و شیعه موجود است. کنار هم گذاشتن «نصوص» مذکور از منابع فریقین سبب فراهم آمدن امکان مقارنه بین دیدگاههای دو طرف در حوزه علوم قرآنی خواهد شد. در این کتاب که مجلد اول از مجموعه‌ای با همین نام به شمار می‌رود، نصوص مرتبط با موضوع «نزول» جمع آوری شده است.

انگیزه تالیف

[ویرایش]

هدف و انگیزه اصلی نگارش این اثر ارائه دیدگاه‌های محققان قدیم و معاصر درباره موضوع مورد نظر، که در لابلای کتب و منابع به صورت پراکنده موجود است، برای تسهیل امر بر پژوهندگان معاصر معرفی شده است. به گفته مؤلف تاکنون مجموعه‌ای با این حجم و شمول در این باره تهیه نشده است.

ساختار کتاب

[ویرایش]

موسوعه‌ای که این مجلد جلد اول آن محسوب می‌شود مشتمل بر ۲۱ بخش است که تاکنون فقط همین مجلد از آن به چاپ رسیده است. در این مجلد باب اول از بخش اول این مجموعه با عنوان «کیفیة النزول» در هشتاد و یک فصل مطرح و نصوص مرتبط با موضوع «نزول» برحسب ترتیب زمانی، از قرن سوم هجری تا زمان حاضر ذکر می‌شود:
الفصل الاول: نص البخاری.
الفصل الثانی: نص الطبری .
الفصل الثالث: نص ثقة الاسلام الکلینی .
الفصل الرابع: نص الشیخ الصدوق و الشیخ المفید .
الفصل الخامس: نص الشریف المرتضی.
الفصل السادس: نص البهقی...
الفصل الثالث و الخمسون: نص العلامة الطباطبائی...
الفصل الثامن و الخمسون: نص الدکتور صبحی الصالح...
الفصل الرابع و الستون: نص الدکتور ابی شبهة...
الفصل الحادی و الثمانون: نص الدکتور علی الصغیر.
[۱] نصوص فی علوم القرآن، سید علی موسوی دارانی، ص۳.

در ابتدای کتاب فهرست مطالب، مقدمه‌ای به قلم آیت‌الله شیخ محمد واعظ زادة خراسانی و مقدمه‌ای به قلم نویسنده آقای سید علی موسوی دارانی درج شده است.
در پایان هم به معرفی اجمالی اعلام موجود در کتاب و یادکرد اثری از ایشان که در فراهم آوردن این نصوص از آن بهره برده شده پرداخته و مصادر اعلام کتاب و نیز فهرست موضوعات کتاب درج شده است.

نسخه شناسی

[ویرایش]

نویسنده کتاب آقای سید علی موسوی دارانی است. این کتاب در قطع وزیری با جلد گالینگور در ۷۲۶ صفحه نخستین بار در سال ۱۴۲۲ ق- ۱۳۸۰ ش از سوی «بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی» مشهد منتشر شده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نصوص فی علوم القرآن، سید علی موسوی دارانی، ص۳.


منبع

[ویرایش]

نرم افزار مشکات الانوار، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار