وعده بهشت به مؤمنان (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افخداوند متعال در قرآن کریم به مؤمنان، بشارت بهشت داده است.


بهشت مومنان

[ویرایش]

از جانب خداوند، به زنان و مردان مؤمن در قیامت بشارت بهشت داده شده است.
یوم تری المؤمنین والمؤمنـت یسعی نورهم بین ایدیهم وبایمـنهم بشریکم الیوم جنت تجری من تحتها الانهـر خــلدین فیها ذلک هو الفوز العظیم.((این پاداش بزرگ) در روزی است که مردان و زنان باایمان را می‌نگری که نورشان پیش رو و در سمت راستشان بسرعت حرکت می‌کند (و به آنها می‌گویند: ) بشارت باد بر شما امروز به باغهایی از بهشت که نهرها زیر (درختان) آن جاری است؛ جاودانه در آن خواهید ماند! و این همان رستگاری بزرگ است! )"کلمه" یوم" ظرف است برای جمله" له اجر کریم"، یعنی در روز چنین و چنان اجری کریم دارد، و مراد روز قیامت است، و خطاب در جمله" تری- می‌بینی" به رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و یا به تمامی افرادی است که حس شنوایی دارند، و خطاب به آنان صحیح است، (و مانند خطاب به دیوانگان لغو نیست)، و ظاهرا حرف باء در جمله" بایمانهم" به معنای حرف" فی" باشد. و معنای آیه این است که: هر کس قرضی نیکو به خدا بدهد اجری کریم دارد، در روزی که- تو‌ای پیامبر و یا تو‌ای شنونده و بیننده عاقل- می‌بینی دارندگان ایمان به خدا از مرد و زن نورشان پیشاپیش جلوتر از آنان و بدان سوی که سعادت آنان آنجاست می‌دود.

بشارت پیامبر به بهشت

[ویرایش]

بشارت مؤمنان به بهشت، از وظایف پیامبر صلی الله علیه وآله بود.
وبشر الذین ءامنوا وعملوا الصـلحـت ان لهم جنت تجری من تحتها الانهـر کلما رزقوا منها من ثمرة رزقا قالوا هـذا الذی رزقنا من قبل و اتوا به متشـبها ولهم فیها ازوج مطهرة وهم فیها خــلدون.(به کسانی که ایمان آورده، و کارهای شایسته انجام داده‌اند، بشارت ده که باغهایی از بهشت برای آنهاست که نهرها از زیر درختانش جاریست. هر زمان که میوه‌ای از آن، به آنان داده شود، می‌گویند: «این همان است که قبلا به ما روزی داده شده بود. (ولی اینها چقدر از آنها بهتر و عالیتر است.) » و میوه‌هایی که برای آنها آورده می‌شود، همه (از نظر خوبی و زیبایی) یکسانند. و برای آنان همسرانی پاک و پاکیزه است، و جاودانه در آن خواهند بود. )
به مؤمنان دارای عمل صالح، از جانب خدا بشارت بهشت داده شده است.
وبشر الذین ءامنوا وعملوا الصـلحـت ان لهم جنت...
وجوه یومـئذ ناعمة• لسعیها راضیة• فی جنة عالیة. (چهره‌هایی در آن روز شاداب و باطراوتند•و از سعی و تلاش خود خشنودند،•در بهشتی عالی جای دارند،)

بشارت بهشت مجاهدان

[ویرایش]

در قرآن کریم به مؤمنان مهاجر و مجاهد بشارت بهشت داده شده است.
الذین ءامنوا وهاجروا وجـهدوا فی سبیل الله بامولهم وانفسهم اعظم درجة عند الله واولـئک هم الفآئزون(آنها که ایمان آوردند، و هجرت کردند، و با اموال و جانهایشان در راه خدا جهاد نمودند، مقامشان نزد خدا برتر است؛ و آنها پیروز و رستگارند!)بیان حکم حقی است که خدای تعالی در مساله دارد و بعد از آن که حکم مساوات را حق ندانست، اینک می‌فرماید: کسی که ایمان آورد، و در راه خدا بقدر تواناییش جهاد کرد، و از مال و جانش مایه گذاشت، در نزد خدا درجه اش بالاتر است. یبشرهم ربهم برحمة منه ورضون وجنت لهم فیها نعیم مقیم.(پروردگارشان آنها را به رحمتی از ناحیه خود، و رضایت (خویش)، و باغهایی از بهشت بشارت می‌دهد که در آن، نعمتهای جاودانه دارند؛)از ظاهر سیاق برمی آید که رحمت و رضوان و جنتی که می‌شمارد، بیان همان رستگاری است که در آیه قبلی بود، و در این آیه بطور تفصیل و به زبان بشارت و نوید آمده است.
به مؤمنان مجاهد در راه خدا بشارت بهشت داده شده است.
ان الله اشتری من المؤمنین انفسهم وامولهم بان لهم الجنة یقـتلون فی سبیل الله فیقتلون ویقتلون وعدا علیه حقا فی التوریة والانجیل والقرءان ومن اوفی بعهده من الله فاستبشروا ببیعکم الذی بایعتم به...(خداوند از مؤمنان، جانها و اموالشان را خریداری کرده، که (در برابرش) بهشت برای آنان باشد؛ (به این گونه که: ) در راه خدا پیکار می‌کنند، می‌کشند و کشته می‌شوند؛ این وعده حقی است بر او، که در تورات و انجیل و قرآن ذکر فرموده؛ و چه کسی از خدا به عهدش وفادارتر است؟! اکنون بشارت باد بر شما، به داد و ستدی که با خدا کرده‌اید؛ و این است آن پیروزی بزرگ! )
کلمه" اشتراء" به معنای قبول آن جنسی است که در خرید و فروش در برابر پرداخت قیمت به انسان منتقل می‌شود.
خدای سبحان در این آیه به کسانی که در راه خدا با جان و مال خود جهاد می‌کنند. وعده قطعی بهشت می‌دهد و می‌فرماید که این وعده را در تورات و انجیل هم داده، همانطور که در قرآن می‌دهد. خداوند این وعده را در قالب تمثیل بیان نموده و آن را به خرید و فروش تشبیه کرده است، یعنی خود را خریدار و مؤمنین را فروشنده و جان و مال ایشان را کالای مورد معامله و بهشت را قیمت و بهاء و تورات و انجیل و قرآن را سند آن خوانده است، و چه تمثیل لطیفی بکار برده است، و در آخر مؤمنین را به این معامله بشارت داده و به رستگاری عظیمی تهنیت گفته است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حدید/سوره۵۷، آیه۱۲.    
۲. ترجمه تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، ج۱۹، ص۲۷۲.    
۳. بقره/سوره۲، آیه۲۵.    
۴. بقره/سوره۲، آیه۲۵.    
۵. غاشیه/سوره۸۸، آیه۸ - ۱۰.    
۶. توبه/سوره۹، آیه۲۰.    
۷. ترجمه تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، ج۹، ص۲۷۳.    
۸. توبه/سوره۹، آیه۲۱.    
۹. ترجمه تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، ج۹، ص۲۷۴.    
۱۰. توبه/سوره۹، آیه۱۱۱.    
۱۱. ترجمه تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، ج۹، ص۵۳۸.    


منبع

[ویرایش]

فرهنگ قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «وعده بهشت به مؤمنان».    جعبه ابزار