وعده بهشت به ناهیان از منکر (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افوعده بهشت به ناهیان از منکراز سوی خداوند، در تورات و انجیل و قرآن آمده است.


بشارت بهشت در کتب آسمانی

[ویرایش]

وعده بهشت به ناهیان از منکراز سوی خداوند، در تورات و انجیل و قرآن آمده است.
ان الله اشتری من المؤمنین انفسهم وامولهم بان لهم الجنة... وعدا علیه حقا فی التوریة والانجیل والقرءان...(خداوند از مؤمنان، جانها و اموالشان را خریداری کرده، که (در برابرش) بهشت برای آنان باشد؛ (به این گونه که: ) در راه خدا پیکار می‌کنند، می‌کشند و کشته می‌شوند؛ این وعده حقی است بر او، که در تورات و انجیل و قرآن ذکر فرموده؛ و چه کسی از خدا به عهدش وفادارتر است؟! اکنون بشارت باد بر شما، به داد و ستدی که با خدا کرده‌اید؛ و این است آن پیروزی بزرگ! )

← تفسیر آیه فوق


کلمه" اشتراء" به معنای قبول آن جنسی است که در خرید و فروش در برابر پرداخت قیمت به انسان منتقل می‌شود.
خدای سبحان در این آیه به کسانی که در راه خدا با جان و مال خود جهاد می‌کنند. وعده قطعی بهشت می‌دهد و می‌فرماید که این وعده را در تورات و انجیل هم داده، همانطور که در قرآن می‌دهد. خداوند این وعده را در قالب تمثیل بیان نموده و آن را به خرید و فروش تشبیه کرده است، یعنی خود را خریدار و مؤمنین را فروشنده و جان و مال ایشان را کالای مورد معامله و بهشت را قیمت و بهاء و تورات و انجیل و قرآن را سند آن خوانده است، و چه تمثیل لطیفی بکار برده است، و در آخر مؤمنین را به این معامله بشارت داده و به رستگاری عظیمی تهنیت گفته است.
( از امام صادق علیه‌السّلام سؤال شد: اینکه خدای متعال می‌فرماید: به تحقیق، خدا از مؤمنان نفسها و مالهایشان را خریده است که در مقابل، به آنها بهشت بدهد، آیا شامل همه کسانی است که در راه خدا جهاد می‌کنند یا برای گروه خاصی است و نه همه گروهها؟ امام فرمود: خدای ـ عزوجل ـ به دنبال آیه مذکور این آیه را بر رسول خدا صلی الله علیه وآله نازل نمود (التائبون العابدون...) و بدین وسیله، صفات مؤمنانی را که نفسها و مالهایشان را خریده است بیان نمود.)

پانویس

[ویرایش]
 
۱. توبه/سوره۹، آیه۱۱۱.    
۲. ترجمه تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، ج۹، ص۵۳۸.    
۳. دعائم الاسلام، قاضی نعمان مغربی، ج۱، ص۳۴۱.    
۴. بحارالانوار، علامه مجلسی، ج۹۷، ص۴۸.    


منبع

[ویرایش]

فرهنگ قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «وعده بهشت به ناهیان از منکر».    جعبه ابزار