وفای به نذر (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افیکی از صفات ابرار و نیکان وفای به نذر است، که از اسباب دستیابی به بهشت است.


وفا کردن به نذر

[ویرایش]

وفای به نذر، از اسباب دستیابی به بهشت است.
عینا یشرب بها عباد الله یفجرونها تفجیرا «از چشمه ‌ای که بندگان خاص خدا از آن می‌ نوشند، و از هر جا بخواهند آن را جاری می‌ سازند!» یوفون بالنذر... «آنها به نذر خود وفا می‌ کنند......» وجزیهم بما صبروا جنة وحریرا. «و در برابر صبرشان، بهشت و لباسهای حریر بهشتی را به آنها پاداش می‌ دهد.»

← شراب طهور


چشمه شراب طهور چنان در اختیار ابرار و عباد الله است که هر جا اراده کنند از همانجا سر بر می‌ آورد، و جالب اینکه در حدیثی از امام باقر ع نقل شده که در توصیف آن فرمود: هی عین فی دار النبی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم تفجر الی دور الانبیاء و المؤمنین: "این چشمه‌ای است در خانه پیغمبر اسلام ص که از آنجا به خانه سایر پیامبران و مؤمنان جاری می‌شود".
آری همانگونه که در دنیا چشمه ‌های علم و رحمت از خانه پیامبر اکرم ص به سوی بندگان خدا و نیکان سرازیر می‌ شود، در آخرت که تجسم بزرگی از این برنامه است چشمه شراب طهور الهی از همین بیت وحی می‌ جوشد، و شاخه ‌های آن به خانه ‌های مؤمنان سرازیر می‌ گردد.

← برنامه همیشگی


جمله "یوفون" و "یخافون" و جمله ‌های بعد از آن که همه به صورت "فعل مضارع" آمده نشان می‌ دهد که این برنامه مستمر و همیشگی آنان است.
البته همانگونه که در شان نزول گفتیم مصداق اتم و اکمل این آیات امیر مؤمنان علی و فاطمه زهرا و فرزندان آنها حسن و حسین "سلام‌الله‌علیهم اجمعین" می‌ باشند که نذر خود را در مورد سه روز روزه داشتن ادا کردند، و جز با آب افطار ننمودند، و قلب آنان از خوف خدا و خوف قیامت مالا مال بود.
به هر حال وقتی آنها به نذرهایی که بر خویشتن واجب کرده ‌اند وفا می‌ کنند به طریق اولی واجبات الهی را محترم شمرده و در انجام آن می‌ کوشند.

← پاداش‌های عظیم بهشتی


بعد از اشاره اجمالی در آیات گذشته به نجات "ابرار و نیکان" از عذابهای دردناک روز قیامت، و رسیدن آنها به لقای محبوب، و غرق سرور و شادمانی شدن، در آیات مورد بحث به شرح این نعمتهای بهشتی پرداخته، حد‌اقل پانزده نعمت را در طی این آیات بر می‌ شمرد: نخست از مسکن و لباس این بهشتیان سخن می‌ گوید، و می‌ فرماید: "خداوند در برابر صبر و شکیبایی آنها بهشت و لباسها و فرشهایی از حریر را به آنها پاداش می‌ دهد" (و جزاهم بما صبروا جنة و حریرا).
آری در برابر آن همه استقامت و ایثار که نمونه آن وفاء به نذر، و روزه داشتن، و بخشیدن طعام مورد نیاز خود هنگام افطار به مسکین و یتیم و اسیر است، خداوند آنها را در باغهای مخصوصی از بهشت جای می‌ دهد، و بهترین لباسها را بر آنها می‌ پوشاند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. انسان/سوره۷۶، آیه۶.    
۲. انسان/سوره۷۶، آیه۷.    
۳. انسان/سوره۷۶، آیه۱۲.    
۴. تفسیر نمونه، ناصر مکارم شیرازی، ج۲۵، ص۳۵۰.    
۵. تفسیر نمونه، ناصر مکارم شیرازی، ج۲۵، ص۳۵۲.    
۶. تفسیر نمونه، ناصر مکارم شیرازی، ج۲۵، ص۳۶۲.    


منبع

[ویرایش]

فرهنگ قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «وفای به نذر».    جعبه ابزار