پرهیز از غنا (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکسانی که در این دنیا از غنا و مجالس باطل و لهو پرهیز می‌کنند، با تحیت و سلام وارد بهشت خواهند شد.


پرهیزکنندگان از غنا

[ویرایش]

پرهیزکنندگان از غنا، وارثان بهشت هستند.
والذین لایشهدون الزور... «و کسانی که شهادت به باطل نمی‌ دهند (و در مجالس باطل شرکت نمی‌ کنند). ....» اولـئک یجزون الغرفة بما صبروا ویلقون فیها تحیة وسلـما. «(آری،) آنها هستند که درجات عالی بهشت در برابر شکیباییشان به آنان پاداش داده می‌ شود و در آن، با تحیت و سلام رو به رو می‌ شوند.» (امام باقر و امام صادق علیهما السلام «زور» را به غنا تفسیر کرده‌اند.)

← معنای زور


"و الذین لا یشهدون الزور و اذا مروا باللغو مروا کراما" صاحب مجمع البیان گفته: کلمه "زور" در اصل، به معنای جلوه دادن باطل به صورت حق است. و بنا به گفته وی این کلمه به وجهی شامل دروغ و هر لهو باطلی از قبیل: غنا و دریدگی و ناسزا نیز می‌ شود.

← مجلس غناء


در بعضی از روایات که از طرق ائمه اهل بیت ع رسیده است قول زور به مجلس "غناء" تفسیر شده، همان مجالسی که در آنها خوانندگی لهوی توام با نواختن آلات موسیقی یا بدون آن انجام می‌گیرد. بدون شک منظور از این گونه روایات این نیست که مفهوم وسیع "زور" را محدود به "غنا" کند بلکه غنا یکی از مصادیق روشن آن است، و سایر مجالس لهو و لعب و شرب خمر و دروغ و غیبت و امثال آن را نیز در برمی گیرد.

← درجه عالی تر بهشت


"اولئک یجزون الغرفة بما صبروا و یلقون فیها تحیة و سلاما.... " کلمه "غرفة" به طوری که گفته ‌اند به معنای بنایی است که بالای بنای دیگر واقع شده باشد و از کف خانه بلندتر باشد. و در آیه شریفه، کنایه است از درجه عالی تر بهشت.

← برترین درجات


"غرفة" از ماده "غرف" (بر وزن حرف) به معنی برداشتن چیزی و تناول آن است، و غرفه به چیزی می‌ گویند که برمی دارند و تناول می‌ کنند (مانند آبی که انسان از چشمه برای نوشیدن برمی گیرد) سپس به قسمتهای فوقانی ساختمان و طبقات بالای منازل اطلاق شده است، و در اینجا کنایه از برترین منزلگاههای بهشت است. و از آنجا که "عباد الرحمن" با داشتن این اوصاف در صف اول مؤمنان قرار دارند درجه بهشتی آنان نیز باید برترین درجات باشد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجمع البیان، شیخ طبرسی، ج۷، ص۳۱۵.    
۲. فرقان/سوره۲۵، آیه۷۲.    
۳. فرقان/سوره۲۵، آیه۷۵.    
۴. ترجمه المیزان، علامه طباطبایی، ج۱۵، ص۳۳۷.    
۵. تفسیر نمونه، ناصر مکارم شیرازی، ج۱۵، ص۱۶۴.    
۶. ترجمه المیزان، علامه طباطبایی، ج۱۵، ص۳۳۹.    
۷. تفسیر نمونه، ناصر مکارم شیرازی، ج۱۵، ص۱۶۹.    


منبع

[ویرایش]

فرهنگ قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «پرهیز از غنا».    جعبه ابزار