کراچکوفسکی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افایگناتی یولیا نوویچ کراچکوفسکی از برجسته‌ترین اسلام شناسان، عرب شناسان و خاورشناسان جهان و از بنیادگذاران مکتب اسلام شناسی و عرب شناسی در اتحاد جماهیر شوروی سابق بود.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

ایگناتی یولیا نوویچ کراچکوفسکی در ۱۶ مارس ۱۸۸۳ میلادی در شهر ویلنوس پایتخت لیتوانی متولد شد. وی از برجسته‌ترین اسلام شناسان، عرب شناسان و خاورشناسان جهان و از بنیادگذاران مکتب اسلام شناسی و عرب شناسی در اتحاد جماهیر شوروی سابق بود. کرچکوفسکی سال ۱۹۰۵ از فاکولته زبان‌های شرقی دانشگاه سن پترزبورگ فارغ التحصیل شد. از سال ۱۹۰۸ برای مدت دو سال به منظور تحقیق در لهجه شناسی عربی و تاریخ و فرهنگ اعراب در مصر و سوریه اقامت گزید. ازسال ۱۹۱۰ با سمت مدرس در دانشگاه سن پترزبورگ به تدریس پرداخت و در سال ۱۹۱۸ میلادی به مقام استادی دست یافت. وی در ضمن، سمت عضویت شوراهای علمی- پژوهشی اتحاد شوروی را بر عهده داشت و به سبب دستاوردهای علمی و تحقیقاتی خویش به عضویت چند فرهنگستان و انجمن خاورشناسان جهان در آمد که از آن جمله‌اند: فرهنگستان دمشق در سوریه، انجمن آسیایی خاورشناسان بریتانیا و ایرلند و... وی عضویت فرهنگستان ایران و چند کشور دیگر جهان را نیز بر عهده داشت.

آثار

[ویرایش]

کراچکوفسکی مؤلف آثار متعددی در زمینه ادبیات، زبان، تاریخ و فرهنگ عرب و اسلام به ویژه در سده‌های میانه و جدید بوده است. آثار وی همه رشته‌های اسلام شناسی و عرب شناسی را در بر گرفته است. از او بیش از ۴۵۰ اثر علمی به چاپ رسیده است. کراچکوفسکی، در واقع، به دانش خاورشناسی و اسلام شناسی و عرب شناسی اتحاد شوروی اعتباری خاص بخشیده است.
کراچکوفسکی به ترجمه و انتشار متون بسیاری از آثار ادبی، فرهنگی و تاریخی اسلامی- عربی سده‌های میانه و دوران معاصر همت گمارد. هیچ یک از بخش‌های تاریخ ادبیات عرب را نمی‌توان بدون استفاده از تحقیقات وی مورد بررسی و تحقیق قرار داد. برخی آثار وی عبارتند از:
بررسی نسخه‌های خطی عربی، ترجمه روسی قرآن، زبان شناسی عرب، متنبی و ابو العلاء، خطبه‌های قدامة، تاریخچه اسلام شناسی و عرب شناسی در روسیه و...

عناوین مرتبط

[ویرایش]

تاریخ الادب الجغرافی العربی‌ (کتاب)

منبع

[ویرایش]

نرم افزار جغرافیای جهان اسلام، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار