کشف‌الاسرار النورانیه (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکتاب کشف الاسرار النورانیة اثر دکتر محمداحمد اسنکندرانی از رجال قرن سیزدهم هجری است. این کتاب از نخستین کتاب‌هایی است که در زمینه علمی نگارش یافته است. کتابی است پر حجم که در سه مجلد به چاپ رسیده است. در جلد اول درباره حیات و آفرینش انسان و حیوان در زمین، در جلد دوم درباره اجرام آسمانی و پدیده‌های طبیعی آسمان و زمین و در جلد سوم درباره گیاهان و معادن و‌ اندوخته‌های طبیعت سخن می‌گوید.


معرفی اجمالی مؤلف

[ویرایش]

کتاب کشف الاسرار النورانیة القرآنیة فیما یتعلق بالاجرام السماویة و الارضیة و الحیوانات و النباتات و الجواهر المعدنیه نوشته دکتر محمداحمد اسنکندرانی از رجال قرن سیزدهم هجری است. وی پزشکی حاذق و روان‌شناسی ماهر بود و با انگیزه دینی خروشان، تصمیم گرفت به دفع شبهات بیگانگان علیه دین و قرآن بپردازد و در این راه علاقه فراوانی از خود نشان داد و کوشش بسیار نمود.
او به فراگیری رشته‌های مختلف علوم جدید که در آن روزگار رونق داشت، از قبیل طب، صنعت، علوم طبیعی، ریاضی، زمین‌شناسی و زیست‌شناسی علاقه فراوانی داشت و در کسب آنها بسیار کوشید و با دانش فراوانی که از این رهگذر آموخت کوشش کرد تا اثبات نماید میان علم و دین همبستگی وجود دارد و هیچگونه ناسازگاری بین آنها نیست. وحی و عقل نه‌تنها از یکدیگر جدا نیستند؛ بلکه هر یک مکمل و موید دیگری است. اسکندرانی، در سال ۱۳۰۶ درگذشت.

معرفی اجمالی کتاب

[ویرایش]

این کتاب از نخستین کتاب‌هایی است که در زمینه علمی نگارش یافته است. کتابی است پر حجم که در سه مجلد به چاپ رسیده است. البته شامل همه آیات قرآن نمی‌شود و در آن، تنها به آیاتی پرداخته شده که با هدف نویسنده همسو است.
در مجلد اول درباره حیات و آفرینش انسان و حیوان در زمین، در مجلد دوم درباره اجرام آسمانی و پدیده‌های طبیعی آسمان و زمین و در مجلد سوم درباره گیاهان و معادن و‌ اندوخته‌های طبیعت سخن می‌گوید. خود در مقدمه کتابش چنین می‌نویسد: پس از پشت سر‌انداختن دوران کودکی و رسیدن به سن جوانی، شوق و رغبت فراوانی به فراگیری دانش پزشکی در خود احساس کردم و در این‌راه کوشیدم و سالیانی (در حد توان) به یادگیری آن پرداختم؛ سپس در دمشق اقامت گزیده، به درمان بیماران شتافتم. تا اینکه در سال ۱۲۹۰ در نشستی علمی که پزشکان مسیحی نیز در آن حضور داشتند، سخن از تکوین و پیدایش ذغال سنگ به میان آمد و از اینکه آیا در کتب عهدین (تورات و انجیل) اشاره‌ای به آن شده یا نه، بحث شد و سرانجام به پاسخ منفی رسیدند.
سپس رو به من کردند و از من (به عنوان یک دانشمند اسلامی) پرسیدند: آیا در قرآن به این موضوع اشاره شده است؟ من، به‌اندازه توانایی علمی خود مطالبی گفتم. پس از آن به سراغ کتب تفسیر رفتم و در سخن مفسران بزرگ‌ اندیشیدم و در نوشته‌های تفسیری و کتب طب کاوش نمودم ... و در نتیجه به آنچه در پیش رو دارید دست یافتم....
این کتاب در نوع خود، اثر جالبی است و بر اقوال و آراء علمای گذشته و حال تکیه دارد. مولف آن، در حد امکان تلاش و جدیت فراوانی نموده است. خداوند او را پاداش نیکو دهد.
پس از وی کتاب‌ها و رساله‌های فراوانی در این زمینه به رشته تحریر در آمد و گروهی از متخصصان رشته‌های مختلف علوم طبیعی و ریاضی که به مبانی اسلام و تعالیم قرآن معتقد بودند، عنایت خاصی در این‌راه از خود نشان دادند و هر یک در حد وسع و توانایی علمی خود کوشیدند تا گوشه‌ای از دلایل اعجاز علمی قرآن را بیان کنند.

منبع

[ویرایش]

معرفت، محمدهادی، تفسیر و مفسرا، ج۲، ص۴۶۸-۴۶۹.    


جعبه ابزار