کشف الحق او الأربعون‌ (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکشف الحق او الاربعون ترجمه عربی کشف حق یا اربعین اثر محمدصادق خاتون آبادی (۱۲۰۷- ۱۲۷۲ ق) می‌باشد که به اهتمام آقای سیدیاسین موسوی صورت گرفته است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

اثر، شامل چهل حدیث و ترجمه آن درباره امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف و مسائل مربوط به مهدویت است.
نگارنده، با هدف آشنایی مردم با امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف و عمل به محتوای حدیث من مات و لم یعرف امام زمانه این احادیث را جمع آوری و به صورت حاضر در اختیار خوانندگان قرارداده است.در پایان اثر مولف تاریخ اتمام نگارش آن را ۲۷ ذیحجه ۱۲۶۳ ق و مترجم ۱۵ شعبان ۱۴۲۴ ق ثبت نموده‌اند.

ساختار کتاب

[ویرایش]

سنت اربعین نویسی از دوران‌های گذشته در میان علمای دین معمول بوده است. اساس اربعینیات حدیث مشهوری است که به طرق زیادی روایت شده و آن حدیث من حفظ علی امتی اربعین حدیثا فی امر دینها، بعثه الله تعالی یوم القیامه فی زمره الفقهاء العلماء و در برخی من حفظ اربعین حدیثا فیما ینتفعون بهاکنت شفیعا له یوم القیامه می‌باشد. مولف معتقد هستند که مقصود رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم این می‌باشد که هر شخص چهل حدیث از احادیث رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم را که در مناقب و فضائل ائمه علیه‌السّلام حفظ کند، خداوند او را در روز حساب ، فقیهی دانشمند و با فقها و علماء محشور خواهد نمود. به همین جهت مولف به گردآوری چهل حدیث که در کتب معتبره اصحاب و علماء در خصوص امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف از ولادت تا وقت ظهور ثبت است، اقدام و هر یک را به مناسبت شرحی مختصری نموده است.
روش مولف در نگارش احادیث بدین منوال است که سلسله سند حدیث و متن حدیث را نقل، سپس به شرح آن اقدام می‌نماید و در پاره‌ای از موارد آثار و نقل قول‌هایی از علما مطالب خود را مستندسازی می‌نماید.

گزارش محتوا

[ویرایش]

موضوعات احادیث جمع آوری شده، عبارتند از: شرح تولد امام مهدی علیه‌السّلام از زبان سیده حکیمه خاتون طبق آنچه کلینی ،شیخ صدوق ،شیخ طوسی و سیدمرتضی نقل نموده‌اند، سخنان امام عصر عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف در زمان تولد به نقل از شیخ صدوق، شرح حالات امام زمان علیه‌السّلام در هنگام تولد به روایت حکیمه خاتون ، دیدار امام زمان علیه‌السّلام توسط احمد بن اسحاق طبق نقل شیخ صدوق رحمة‌الله‌علیه ، بشارت امام موسی کاظم علیه‌السّلام درباره امام عصر عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف ، خصایص و ویژگی‌های ذاتی و اخلاقی حضرت ولی عصر عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف ، حالات ظهور و نشانه‌های آن، چگونگی رجعت رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و ائمه علیه‌السّلام به ویژه رجعت سیدالشهدا امام حسین علیه‌السّلام و جهان پس از ظهور می‌باشد که مورد تحلیل قرار می‌گیرد.

گزارش وضعیت

[ویرایش]

نسخه‌ای را که مترجم در هنگام ترجمه از آن سود جسته، مربوط به موسسه امام مهدی علیه‌السّلام بنیاد بعثت که در پاییز ۱۳۶۱ ش و به تصحیح داود میرصابری رسیده و منتشر شده است، می‌باشد.
اقدام دیگر محقق اثر، روایات و مطالبی که از کتب عربی توسط مولف نقل شده، از خود آن مصادر و منابع آورده و دیگر به ترجمه مولف بسنده ننموده است، زیرا ترجمه مولف نقل به معنی بوده است و در مواردی هم که مولف از نسخه بدل استفاده نموده است، آن‌ها را در پاورقی متذکر شده است.
پاورقی‌ها، منابع روایات را که در متن آمده است، دربردارد. همچنین محقق شرح احوال مختصری از مولف خاتون آبادی رحمة‌الله‌علیه برای خوانندگان در اول کتاب آورده است.
در پایان اثر، فهرست منابع تحقیق و مطالب گنجانده شده است.

منبع

[ویرایش]

کتابخانه مهدویت،مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار