کشف المحجة یا فانوس (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکشف المحجة نام معروف و مشهور این کتاب «کشف المحجة لثمرة المهجة» است، چنان که مؤلف خود در فصل دوازدهم این مطلب را یادآور می‌شود. اما در فصل ۱۳ دو نام دیگر بر این کتاب می‌نهد: یکی «اسعاد ثمرة الفؤاد علی سعادة الدنیا و المعاد» و دیگری «کشف المحجة باکف الحجة».
[۱] کشف المحجة یا فانوس، اسد الله مبشری، ص۹.محتوای کتاب

[ویرایش]

کتاب اثری است اخلاقی حاوی مجموعه‌ای از وصایا و سفارشات که ابن طاوس به فرزندش محمد نموده است. این وصایا مواعظی نادر و گفتارهایی پرفایده را که هیچ کس از آنها بی نیاز نیست، در بر دارد. در واقع این کتاب راه سیر و سلوک را جلوی پای سالک می‌گذارد و با ساده‌ترین بیان راه را مقابل وی می‌گشاید.

برخی فصول کتاب

[ویرایش]

کتاب در ۱۵۹ فصل تنظیم شده است. مؤلف در فصل اول به بیان شرف نسب خویش پرداخته و در فصول بعدی به بیان سال ولادت و تولد دو فرزندش محمد و علی و نیز سال تالیف این کتاب و نیز علت اختصاص این کتاب به فرزندش محمد و غیره مبادرت ورزیده است.
[۲] کشف المحجة یا فانوس، اسد الله مبشری، ص۶ به بعد.

در فصل پانزدهم راه‌های شناخت خداوند را بیان و در فصل بعد به دقت و تامل در سه کتاب نهج البلاغة و کتاب مفضل بن عمرو و اهلیلجه سفارش اکید نموده است.
[۳] کشف المحجة یا فانوس، اسد الله مبشری، ص۱۳.


خلاصه کتاب و ترجمه

[ویرایش]

محدث فیض کاشانی این کتاب را خلاصه نموده و بر بعضی از فقرات آن تعلیقاتی نگاشته است و این خلاصه را «تسهیل السبیل بالحجة فی انتخاب کشف المحجة لثمرة المهجة» نام نهاده است. این کتاب در کتابخانه شورای ملی سابق موجود است.
ترجمه فارسی این کتاب نیز از سوی چند تن از مترجمین از جمله اسد الله مبشری به چاپ رسیده است.

نسخه‌های کتاب

[ویرایش]

۱- نسخه کتابخانه امام رضا علیه‌السّلام در مشهد مقدس به شماره ۸۲۵۷ که به خط نسخ و در ۹۲ ورقه نگاشته شده است.
۲- نسخه کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی در قم به شماره ۴۰۹۶ که به خط نسخ محمد بن شمس الدین یحیی ابن جوینی حنفی در ۱۲ شوال سال ۸۹۳ ق پایان یافته است.

نسخه برنامه

[ویرایش]

نسخه موجود در برنامه از روی نسخه‌ای که با تحقیقات شیخ محمد حسون توسط انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برای دومین بار در سال ۱۴۱۷ ق به طبع رسیده است. گرفته شده است. این نسخه دارای فهرست مفصلی که شامل فهرست آیات، احادیث، اسامی ائمه علیهم السلام، اعلام، اماکن و بقاع ، مذاهب و ادیان و... است، می‌باشد.

منابع مقاله

[ویرایش]

۱- دائرة المعارف بزرگ اسلامی، ج۲، مدخل: آل طاوس
۲- مقدمه محقق.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. کشف المحجة یا فانوس، اسد الله مبشری، ص۹.
۲. کشف المحجة یا فانوس، اسد الله مبشری، ص۶ به بعد.
۳. کشف المحجة یا فانوس، اسد الله مبشری، ص۱۳.


منبع

[ویرایش]

نرم افزار گنجینه روایات، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار