کنز الفوائد فی تنویع الموائد (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«کنز الفوائد فی تنویع الموائد» کتابی از نویسنده‌ای ناشناس است که پیرامون تهیه انواع غذاها و نوشیدنی‌ها و مسائل مربوط نوشته شده است.


ساختار کتاب

[ویرایش]

این اثر در بیست و سه باب تدوین یافته است. از جمله عناوین ابواب کتاب می‌توان به این موارد اشاره است: توصیه‌های آشپزی و آداب آن، نانوایی و شیوه آن، انواع غداهای ترش و شیرین، ذخیره کردن میوه‌ها به صورت خشکبار مانند برگه هلو، کشمش، بخورات و عرقیات مقوی نفس و قلب.

گزارش محتوا

[ویرایش]

در این اثر بسیاری از غذاها حتی داروها یا شربت‌ها و بخورهای طبی و مواد معطره مورد مطالعه قرار گرفته است و از این رو می‌تواند فوائد فراوانی بر آن مترتب باشد.
بخش‌هایی از این کتاب را می‌توان به کتاب‌های آشپزی روزگار ما تشبیه کرد.
در این اثر مؤلف از کسی و یا کتابی نقل قول نمی‌کند. در نظر اول چنین به نظر می‌رسد که مطالب این کتاب، همه تجربیات و آموخته‌های مؤلف است و از این لحاظ شاید بتوان گفت کتابی ارزشمند است، چرا که آن گونه که از مطالب کتاب بر می‌آید باید مؤلف آن شخصی کاردان و آشنا با مواد غذایی و کیفیت پخت و پز و تهیه انواع غذاها باشد.
البته ممکن است این اثر منتخبی از نگاشته‌هایی باشد که در این زمینه به تحریر درآمده است و مؤلف تنها گزیده‌هایی از کتب مختلف را در این اثر جمع آوری کرده است.

وضعیت کتاب

[ویرایش]

این کتاب ظاهرا چهلمین اثری است که جمعیت شرق شناسان آلمانی تحت عنوان انتشارات اسلامی با همکاری انستیتوی آلمانی مباحث شرقی در بیروت، بازخوانی و در قالبی این چنین منتشر کرده‌اند.
در ابتدای کتاب مقدمه کوتاهی به قلم دکتر محمدمهدی اصفهانی و فهرست مطالب کتاب آمده است.

منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع طب، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار