یهود و اولیاءالله (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افیهودیان خود را اولیاء الله می دانستند، قرآن کریم این ادعای یهودیان را باطل می داند.


ادعای یهودیان

[ویرایش]

قل یـایها الذین هادوا ان زعمتم انکم اولیاء لله من دون الناس فتمنوا الموت...(بگو: «ای یهودیان! اگر گمان می‌کنید که (فقط) شما دوستان خدائید نه سایر مردم، پس آرزوی مرگ کنید اگر راست می‌گویید (تا به لقای محبوبتان برسید)!») در این آیه شریفه علیه یهود استدلال شده، استدلالی که دروغگویی یهود را در ادعایش که می‌گوید" ما اولیای خداییم و دوستان و پسران او هستیم" کاملا آشکار می‌کند، و خدای تعالی ادعاهای آنان را در قرآن حکایت کرده، می‌فرماید" و قالت الیهود و النصاری نحن ابناء الله و احباؤه" و نیز می‌فرماید: " قل ان کانت لکم الدار الآخرة عند الله خالصة من دون الناس" و نیز فرموده: " و قالوا لن یدخل الجنة الا من کان هودا" که در آیه اولی خود را پسران و دوستان خدا، و در دومی مالکین منحصر خانه آخرت، و در سومی دارندگان حق ورود به بهشت معرفی کرده‌اند. و حاصل معنای آیه این است که: یهودیان را مخاطب قرار بده، و به ایشان بگو: ‌ای کسانی که کیش یهودی گری را به خود بسته‌اید، اگر معتقدید که تنها شما اولیای خدایید، و نه هیچ کس دیگر، و اگر در این اعتقادتان راست می‌گویید، آرزوی مرگ کنید، و خریدار آن باشید، برای اینکه ولی خدا و دوست او باید دوستدار لقای او باشد، شما که یقین دارید دوست خدایید، و بهشت تنها از آن شما است، و هیچ چیزی میان شما و بهشت و خدا حائل نمی‌شود.

دروغ بودن ادعای یهود

[ویرایش]

ادعای یهودیان مبنی بر اولیاءالله بودن آنان، امری غیر قابل قبول از سوی خداوند است.
... وما کانوا اولیآءه ان اولیآؤه الا المتقون ولـکن اکثرهم لایعلمون.(چرا خدا آنها را مجازات نکند، با اینکه از ( عبادت موحدّان در کنار) مسجد الحرام جلوگیری می‌کنند در حالی که سرپرست آن نیستند؟! سرپرست آن، فقط پرهیزگارانند؛ ولی بیشتر آنها نمی‌دانند.)
قل یـایها الذین هادوا ان زعمتم انکم اولیاء لله من دون الناس فتمنوا الموت ان کنتم صـدقین. در ادامه خداوند متعال پرده از اعمال و رفتار آنان بر می دارد و می فرماید چون شما انسان های ظالمی هستید هیچ گاه آرزوی مرگ نخواهید كرد. این آیه بیانگر این مسئله است كه آمادگی كامل برای مرگ یكی از نشانه های انسان های های مومن و متقی است ، طبق آیه شریفه تنها افرادی از مرگ هراسی ندارند كه آمادگی كامل برای این سفر طولانی را داشته باشند و تأكید آیه بیشتر بر مسئله آمادگی برای مرگ است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. جمعه/سوره۶۲، آیه۶.    
۲. مائده/سوره۵، آیه۱۸.    
۳. بقره/سوره۲، آیه۹۴.    
۴. بقره/سوره۲، آیه۱۱۱.    
۵. ترجمه تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، ج‌۱۹، ص۴۵۰.    
۶. انفال/سوره۸، آیه۳۴.    
۷. جمعه/سوره۶۲، آیه۶.    


منبع

[ویرایش]

فرهنگ قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «یهود و اولیاءالله».    جعبه ابزار