احمد بن اسحاق قمی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاحمد بن اسحاق قمی از افراد مورد اعتماد امام عسکری (علیه‌السّلام) و از وکلای حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) می‌باشد.


صحابی ائمه

[ویرایش]

احمد بن اسحاق قمی، بزرگ شیعیان قم و از اصحاب امام جواد، هادی و عسکری علیهم‌السّلام بود. زمان امام عسکری علیه‌السّلام به دیدن حضرت صاحب الزمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) شرفیاب شد او از وکلای حضرت عسکری (علیه‌السّلام) و حضرت مهدی (علیه‌السّلام) بود.

شأن و رتبه

[ویرایش]

در خاندان امامت از شان و مرتبۀ والایی نیز برخوردار بود. احمد بن اسحاق گوید: بر امام عسکری علیه‌السّلام وارد شدم و خواستم از جانشین پس از وی پرسش کنم؛ او آغاز سخن کرد و فرمود: ای احمد بن اسحاق! خدای سبحانه و تعالی از زمان آدم (علیه‌السّلام) زمین را خالی از حجت نگذاشته است و تا روز قیامت نیز از حجت خالی نخواهد گذاشت. به واسطۀ او بلا را از اهل زمین دفع می‌کند و باران می‌فرستد و برکات زمین را بیرون می‌آورد. پرسیدم: ای فرزند رسول خدا ! امام و جانشین پس از شما کیست؟ حضرت شتابان برخاست و داخل خانه شد و سپس برگشت، در حالی که بر شانه‌اش کودکی سه ساله بود که صورتش مانند ماه شب چهارده می‌درخشید. پس فرمود: ای احمد بن اسحاق! اگر نزد خدای سبحانه و تعالی و حجت‌های او گرامی نبودی، این فرزندم را به تو نمی‌نمودم. او هم نام و هم کنیه رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌واله‌وسلم) است، کسی است که زمین را پر از عدل و داد می‌کند؛ همچنان که پر از ظلم و جور شده باشد. ‌ای احمد بن اسحاق! مثل او در این امت، مثل خضر و ذو القرنین است، او غیبتی طولانی خواهد داشت که هیچ کس در آن نجات نمی‌یابد، مگر کسی که خدای سبحانه و تعالی او را در اعتقاد به امامت ثابت بدارد و در دعا به تعجیل فرج موفق سازد.
پرسیدم: ای مولای من! آیا نشانه‌ای هست که قلبم بدان آرام گیرد؟ آن کودک به زبان عربی فصیح به سخن درآمد و فرمود: انا بقیة الله فی ارضه و المنتقم من اعدائه فلا تطلب اثرا بعد عین یا احمد بن اسحاق؛ من بقیت الله در زمین خدا هستم و منتقم از دشمنان اویم، ‌ای احمد بن اسحاق! پس از مشاهده، جست وجوی نشانه مکن.
شاد و خرم بیرون آمدم و فردای آن روز نزد امام عسکری (علیه‌السّلام) بازگشتم و گفتم: ای فرزند رسول خدا! شادی من به واسطۀ منتی که بر من نهادید، بسیار است. بفرمایید آن سنتی که از خضر و ذو القرنین دارد چیست؟ فرمود: ای احمد! غیبت طولانی. گفتم: ای فرزند رسول خدا! آیا غیبت او به طول خواهد انجامید؟ فرمود: ‌ای و ربی حتی یرجع عن هذا الامر اکثر القائلین به فلا یبقی الا من اخذ الله عهده بولایتنا و کتب فی قلبه الایمان و ایده بروح منه یا احمد بن اسحاق هذا امر من امر الله و سر من سر الله و غیب من غیب الله فخذ ما آتیتک و اکتمه و کن من الشاکرین تکن غدا فی علیین:
به خدا سوگند! چنین است. تا به اندازه‌ای که بیشتر معتقدان به او بازگردند و باقی نماند، مگر کسی که خدای سبحانه و تعالی عهد و پیمان ولایت ما را از او گرفته و ایمان را در دلش نگاشته و با روحی از جانب خود مؤید کرده باشد. ‌ای احمد بن اسحاق! این امری از امر الهی و رازی از رازهای خداوند و غیبی از غیب پروردگار است. آنچه به تو دادم، بگیر و پنهان کن و از سپاسگزاران باش، تا فردا با ما در علیین باشی.

وفات و محل دفن

[ویرایش]

احمد بن اسحاق در یکی از سفرها چون به شهر حلوان رسید، بیمار شد و آن جا وفات یافت. همراهانش او را در کفنی که حضرت امام حسن عسکری (علیه‌السّلام) یا حسین بن روح (بنا به اختلاف روایات) برایش فرستاده بودند، کفن کرده و همان جا به خاک سپردند.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

وکلای مهدی (علیه‌السلام)، نواب خاص، نیابت خاص.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نجاشی، احمد بن علی، رجال النجاشی، ص۹۱.    
۲. شیخ طوسی، محمد‌ بن حسن‌، رجال الطوسی، ص۳۷۳، رقم۵۵۲۷.    
۳. شیخ صدوق، محمد بن علی، کمال الدین و تمام النعمة، ج۲، باب۴۳، ش۱۶.    
۴. شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمة، ج۲، ص۳۸۴، ح۱.    


منبع

[ویرایش]

فرهنگ نامه مهدویت، برگرفته از مقاله «احمد بن اسحاق قمی».    جعبه ابزار