ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

تبرک (دیدگاه علمای شیعه)[ویرایش]

[ادامه]
از جمله مسایل بحث برانگیز در میان‌ اندیشمندان اسلامی، جواز یا عدم جواز انتفاع و تبرک به ساحت اولیای الهی و یا اشیاء با قداست بوده است. دانشمندان امامی از سده‌های نخستین تا به امروز، با استناد به احادیث معصومان (علیهم‌السّلام) همواره رویکرد اثباتی نسبت به این مساله داشته‌اند. در این مقاله به بررسی نظرات این دانشمندان می‌پردازیم.

 


تخییر (فقه)[ویرایش]

[ادامه]
تخییر، به معنای آزادی انسان در انتخاب یکی از دو یا چند گزینه می‌باشد؛ به این معنا که هر کدام را خواست، انتخاب نموده و طبق آن عمل می‌کند. از این عنوان در اصول فقه و نیز بسیاری از ابواب فقه نظیر طهارت، صلاة، زکات، خمس، صوم، حج، جهاد و غیره سخن رفته است که در این مقاله از هر دو بعد اصولی و فقهی به اهمّ مباحث تخییر اشاره می‌کنیم.

 


زذ طذ ب بذ[ویرایش]

[ادامه]
تفسیر کبیر، تفسیری کلامی نوشته فخرالدین رازی،فقیه شافعی، فیلسوف، پزشک، ریاضی‌دان، منجم، دانشمند علوم معقول و منقول، متکلم و مفسر اشعری قرن ششم و هفتم است.
تفسیر کبیر مهمترین و جامع‌ترین اثر فخر رازی و یکی از چند تفسیر مهم و برجسته قرآن کریم به زبان عربی است. این کتاب عظیم‌ترین کتب تفسیری است که مولف با توجه به توانایی و مهارتش در علوم گوناگون، به جوانب مختلف کلام خدا پرداخته است. این کتاب به سبب حجم بسیارش به تفسیر کبیر مشهور شده ولی نام اصلی آن مفاتیح الغیب است.

 


وحدت اسلامی[ویرایش]

[ادامه]
وحدت اسلامی به معنای اتحاد و هم بستگی پیروان مذاهب مختلف اسلامی است. در این مقاله به بررسی برخی اختلافات بین شیعه و اهل سنت و نیز برخی اختلافات بین شیعه و وهابیت می‌پردازیم. در این بررسی مشخص می‌شود این طرح اختلافات با جریان وحدت میان مسلمانان منافاتی ندارد.

 


احترام (فضائل اخلاق)[ویرایش]

[ادامه]
احترام در لغت به معنای حرمت نگه‌داشتن و در اصطلاحات عرفی به معنای تعظیم و تکریم و گرامیداشت شخص است. احترام در حوزه ارتباطات اجتماعی به کار می‌رود و برای داشتن جامعه‌ای سالم و پیشرفته، احترام متقابل بین انسان‌ها لازم است، لذا فراگیری معانی مختلف احترام، و مصادیق احترام و بی‌احترامی برای تعامل بهتر بین انسان‌ها از امور لازم می‌باشد.

 


ایام تشریق2[ویرایش]

[ادامه]
تَشْریق، عنوانی برای روزهای ۱۱-۱۳ ذیحجه است. بخش مهمی از مناسک حج در این ایام صورت می‌گیرد. بنابراین در فرهنگ اسلامی به داشتن آداب و جایگاهی ویژه ممتاز شده است. قرائت آیات نخست سوره برائت توسط امام علی (علیه‌السلام) و پیمان عقبه دوم در این ایام بوده است.

در مورد وجه تسمیه این ایام به تشریق اقوال مختلفی وجود دارد. مهم‌ترین آن اقوال این است که چون در این سه روز حاجیان گوشت‌های قربانی را تکه تکه، و در نور آفتاب خشک می‌کرده‌اند، آن را ایام تشریق نامیده‌اند.
در قرآن کریم، تعبیر تشریق به کار نرفته است. اما مفسران

 


تشریح (تاریخ هند)[ویرایش]

[ادامه]
تشریح یا کالبدشناسی علمی است که با جداکردن اعضای بدن به مطالعه و شناسایی آن می‌پردازد. با توجه به مکاتب پزشکی هندی سابقه هندی‌ها در زمینه تشریح بیش از یونانیان یا دستکم برابر با آنان است.

 


تندروی وهابیت[ویرایش]

[ادامه]
بسیاری از متفکران اسلامی معتقدند که حرکت «وهابیت تندرو» با ویژگی‌های اعتقادی، اخلاقی و عملی از جهاتی نوعی بازگشت به دوران جاهلیت عرب است؛ زیرا بسیاری از خصائص آن دوران را با خود داشته و دارد. در این مقاله به بررسی برخی تندروی‌های وهابیت که با خصایص زمان جاهلیت عرب یکسان است، می‌پردازیم.

 


حوزه علمیه پاکستان[ویرایش]

[ادامه]

 


اتحاد و الفت[ویرایش]

[ادامه]
اتحاد به معنای وحدت نظر و الفت به معنای اتفاق‌نظر در اداره‌ زندگی، دو مفهومی هستند که از اهمیت بالایی برخوردارند، به گونه‌ای که بسیاری از دستورات شرعیه اسلام، درباره‌ ارتباطات اجتماعی یا عبادی – اجتماعی برای دستیابی به الفت بین مومنین مقرر شده است و در این زمینه سخنانی از معصومین (علیهم‌السلام) رسیده و کتاب‌هایی تدوین شده است.

 


جعبه ابزار