وعده بهشت به حافظان حدود خدا (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر قرآن کریم به حافظان حدود الهی از سوی خداوند وعده بهشت داده است.


بهترین اوصاف مومنان

[ویرایش]

... الامرون بالمعروف...(توبه کنندگان، عبادت کاران، سپاسگویان، سیاحت کنندگان، رکوع کنندگان، سجده آوران، آمران به معروف، نهی کنندگان از منکر، و حافظان حدود (و مرزهای) الهی، (مؤمنان حقیقی‌اند)؛ و بشارت ده به (اینچنین) مؤمنان! ) این آیه مؤمنین را به نیکوترین صفاتشان توصیف می‌کند. و اینکه همه اوصاف ایشان را با صدای پیش آورده، برای این است که خبر آنها مبتدایی محذوف و تقدیر آن: " المؤمنون هم التائبون العابدون... " است، یعنی مؤمنین بخاطر اینکه از غیر خدا بسوی خدا بازگشت کردند تائبان، و چون او را می‌پرستند عابدان، و چون با زبان، حمد و سپاس او گویند حامدان، و چون با قدمهای خود از این معبد به آن معبد می‌روند سائحان، و بخاطر رکوع و سجودشان راکعان و ساجدانند. این وضع ایشان در حال انفراد است، اما وضعشان نسبت به حال اجتماع، آنها مانند دیدبانانی هستند که اجتماع خود را بسوی خیر سوق می‌دهند، یعنی امر به معروف و نهی از منکر نموده، حدود خدایی را حفظ می‌نمایند، نه در حال انفراد، نه در حال اجتماع، نه در خلوت و نه در ظاهر از آن حدود تجاوز نمی‌کنند. آن گاه با اینکه خداوند در آیه قبل، خودش بشارتشان داده بود اینک به رسولش دستور می‌دهد به اینکه ایشان را بشارت دهد، و این خود تاکید را می‌رساند، آنهم تاکید بلیغی که نمی‌توان حد و مرزی برایش قایل شد.
(از امام صادق علیه‌السّلام سؤال شد: اینکه خدای متعال می‌فرماید: به تحقیق، خدا از مؤمنان نفسها و مالهایشان را خریده است که در مقابل، به آنها بهشت بدهد، آیا شامل همه کسانی است که در راه خدا جهاد می‌کنند یا برای گروه خاصی است و نه همه گروهها؟امام فرمود: خدای ـ عزوجل ـ به دنبال آیه مذکور این آیه را بر رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم نازل نمود (التائبون العابدون...) و بدین وسیله، صفات مؤمنانی را که نفسها و مالهایشان را خریده است بیان نمود.)

وعده حافظان حدود الهی

[ویرایش]

وازلفت الجنة للمتقین غیر بعید((در آن روز) بهشت را به پرهیزگاران نزدیک می‌کنند، و فاصله‌ای از آنان ندارد!) هـذا ما توعدون لکل اواب حفیظ.(این چیزی است که به شما وعده داده می‌شود، و برای کسانی است که بسوی خدا بازمی‌گردند و پیمانها و احکام او را حفظ می‌کنند،)(«اواب» به معنای توبه کننده است.)

پانویس

[ویرایش]
 
۱. توبه/سوره۹، آیه۱۱۲.    
۲. ترجمه تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، ج۹، ص۵۳۹.    
۳. دعائم الاسلام، قاضی نعمان مغربی، ج۱، ص۳۴۱.     .
۴. بحارالانوار، علامه مجلسی، ج۹۷، ص۴۸.     .
۵. ق/سوره۵۰، آیه۳۱.    
۶. ق/سوره۵۰، آیه۳۲.    
۷. مجمع البیان، طبرسی، ج۹، ص۲۴۸.    


منبع

[ویرایش]

فرهنگ قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «وعده بهشت به حافظان حدود خدا».    جعبه ابزار