گوهرهای ناب در کلام امام زمان‌ (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افگوهرهای ناب در کلام امام زمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف اثر آقایان محمد رحمتی شهرضا و حسین احمدی قمی می‌باشد. اثر، مجموعه‌ای است از سخنان، توقیعات و دعاها از امام عصر عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف همراه با ترجمه آن‌ها.


ساختار کتاب

[ویرایش]

شناخت دین و معارف اسلامی زمانی معتبر و دقیق خواهد بود که بر اساس روش صحیح معرفتی به دست آمده باشد. یکی از راه‌های وصول به این معارف که شارع هم به آن عنایت دارد، رجوع به روایات صحیح از پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و اهل بیت علیهم‌السّلام می‌باشد. نویسنده در این اثر با استناد به جوامع روایی و گردآوری سخنان امام زمان علیه‌السّلام در موضوعات گوناگون و سازماندهی آن‌ها در سه فصل در راستای این هدف گام برداشته است.
شیوه نگارش مؤلف، بدین نحو است که متن روایات و توقیعات را به زبان عربی و از منبعی که آن نقل شده را در ابتدای هر بحث و در بالای صفحه درج و سپس به ترجمه آن اقدام نموده و عاری از هر گونه دخل و تصرف می‌باشد و در بعضی از موارد، روایات دیگر در تایید، توضیح و شرح آن کمک گرفته است. هدف مؤلف در این اثر، بررسی ضعف و قوت سندی روایات و توقیعات نیست و به نقد و ارزیابی آن‌ها اقدام نمی‌کند.

گزارش محتوا

[ویرایش]

اثر با روایاتی که طی آن‌ها حضرت به معرفی خود اقدام نموده‌اند، آغاز می‌شود؛ از جمله اینکه می‌فرمایند «ستمگران می‌پندارند که امامت در حال تمام شدن است و امام حسن عسکری علیه‌السّلام فرزند ندارد و اگر خدا اجازه می‌داد که سخن بگوییم، شک‌ها بر طرف می‌شد». و در ادامه طی روایاتی بعضی از فضایل، اوصاف و سیره خود را بازگو می‌نمایند. در فصل دوم، امام علیه‌السّلام طی روایاتی، مواردی از معارف اسلام از جمله تفسیر بعضی از آیات قرآن، برترین موعظه قرآنی و مواردی از اعتقادات؛ از جمله توحید، رابطه توحید و امامت، نبوت، مساله عصمت، ضرورت اطاعت از ائمه اطهار علیه‌السّلام ، اهمیت امام شناسی و موارد دیگر را تبیین می‌نمایند. در ادامه این بخش مواردی از احکام و اخلاقیات در کلام امام علیه‌السّلام برای خوانندگان عرضه می‌شود؛ از جمله نیکی به بستگان، پرهیزگاری، سجده شکر، احسان به پدر، اهمیت خمس و موارد دیگری ذکر می‌شود. در آخرین باب این بخش ادعیه‌هایی که از طرف امام؛ از جمله زیارت ناحیه مقدسه، توسل به حضرت مهدی علیه‌السّلام، دعا برای درمان بیماریها و دیگر دعاها مطرح می‌شود. فصل سوم، به ذکر وقایع در کلام حضرت حجت علیه‌السّلام می‌پردازد. مؤلف این وقایع را به سه قسمت: وقایع قبل از غیبت کبری، وقایع زمان غیبت کبری و وقایع زمان ظهور و حضور تقسیم و در هر مورد چندین از این وقایع را برای خواننده بازگو می‌کند.

گزارش وضعیت

[ویرایش]

از آن جا که در سراسر این اثر روایات زیادی نقل شده به همین جهت در پاورقی‌ها، منابع و مصادر آن‌ها بازگو می‌شود و در مواردی هم اماکن و اشخاص در متن روایات مورد توضیح و شرح قرار گرفته‌اند. در آغاز اثر، فهرست مطالب بطور کامل و در آخر آن کتابنامه قرار گرفته است.

پانویس

[ویرایش]منبع

[ویرایش]

نرم افزار کتابخانه مهدویت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار