عیسی بن مریم

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افحضرت عیسی بن مریم علیه السلام ،چهارمین پیامبر و دارای کتاب هستند.در زیر به پاره ای از اتفاقات مهم زندگی ایشان اشاره می شود.


تولد عیسی بن مریمحضرت عیسی علیه السلام تولدی منحصر به فرد و شگفت انگیز داشته‌اند. مادرشان حضرت سلام الله علیها دختر
حناحنا، برگ گیاهی که با آن خضاب می کنند ==تعریف حنا== حنا،عنوان برگ گياه معروف كه بدان خضاب می كنند
و عمران بود. حنا، مریم سلام الله علیها را از همان ابتدا به معبد سپرد و او نیز تحت اشراف حضرت علیه السلام دختری پاكدامن، مؤمن، متقی و پرهیزكار پرورش یافت.

← بشارت به مریم


مریم سلام الله علیها همچنان در معبد به سر می‌برد تا آنكه روزی
جبرئیلجبرئیل از فرشتگان بزرگ الهی و نقش آفرینان در قیام جهانی حضرت مهدی (علیه السلام) می‌باشد و یکی از چهار فرشته مقرب (علاوه بر میکائیل، اسرافیل و عزرائیل) است
امین علیه السلام از جانب حق تعالی پیام آورد كه:«ای مریم خداوند تو را به كلمه‌ای (وجود با عظمتی) از طرف خودش بشارت می‌دهد كه نامش مسیح عیسی پسر مریم است در حالی كه در این جهان و جهان دیگر صاحب شخصیت خواهد بود واز مقربان(الهی)است.» مریم سلام الله علیها شگفت زده شد، بر خود لرزید و چنین گفت: «پروردگارا ممكن است فرزندی برای من باشد در حالیكه انسانی با من تماس نگرفته است؟! فرمود: «خداوند اینگونه هر چه را بخواهد می‌آفریند؛ هنگامی كه چیزی را مقرر دارد (و فرمان هستی آنرا صادر كند) فقط به آن می گوید موجود باشد، آن نیز فوراً موجود می‌شود.»
در كتب و منابع، روایات فراوانی در چگونگی تولد حضرت عیسی علیه السلام بیان شده كه كتاب تاریخ پیامبران تألیف علامه مجلسی از آن جمله است.
[۳] . مجلسی، محمد باقر، تاریخ پیامبران و بعضی از قصه‌های قرآن(حیوة القلوب ج۲)،به تحقیق سید علی امامیان، انتشارات سرور.


← وضع حمل


پس از آنكه حضرت مریم سلام الله علیها بار دار شد، در خلوت خویش نه تنها ترس و ناراحتی از تهمتهای آینده او را نگران كرده بود، بلكه تنهائی وضع حمل بدون دوست و یاور او را نیز می‌آزرد. در این حالات صدائی شنید كه می‌گفت: «غمگین مباش! پروردگارت زیر پای تو چشمه آبی (گوارا) قرار داده است.» این صدای فرزند او عیسی علیه السلام بود كه می فرمود:«واین تنه ی نخل را به طرف خود تكان ده، رطب تازه‌‌ای بر تو فرو می‌ریزد(از این غذای لذیذ) بخورو(از آن آب گوارا) بنوش و چشمت را(به این مولود جدید) روشن دار و هرگاه كسی از انسانها را دیدی (با اشاره) بگو من برای خداوند رحمن روزه‌ای نذر كرده ام؛ بنابراین امروز با هیچ انسانی سخن نمی‌گویم (و بدانكه این نوزاد خودش از تو دفاع خواهد كرد).»

← بازگشت به سوی قوم


مریم سلام الله علیها ابتدا از نگرانی و ترس از خدا آرزوی مرگ می كرد؛ امّا به او اطمینان داده شد كسی كه این مولود مقدس را به او داده پشتیبانی و دفاع از او را نیز به عهده خواهد داشت. پس مریم سلام الله علیها عیسی علیه السلام را نزد قوم خود برد. قوم او با دیدن وی و نوزاد همراهش شگفت زده شدند. گروهی او را سرزنش و ملامت كردند و گروهی نیز در
تقواپرهیز از گناه را تقوا گویند و از آن به مناسبت در باب‌های اجتهاد و تقلید، صلاة و جهاد سخن رفته است
ی مریم سلام الله علیها شك كردند. بعضی گفتند:«ای مریم كار بسیار عجیب و بدی انجام دادی.» و بعضی گفتند:«ای خواهر هارون! نه پدرت مرد بدی بود و نه مادرت زن بدكاره‌ای.»
مریم سلام الله علیها به فرمان حضرت حق سكوت كرد و به عیسی علیه السلام اشاره نمود تا آنها جوابشان را از كودك بگیرند و این كار باعث تعجب بیشتر آنها شد و گفتند تو ما را مسخره می‌كنی. ما چگونه با كودكی كه در گهواره است، سخن بگوئیم.

← سخن گفتن در گهواره


در این هنگام كودك زبان به سخن گشود و گفت:«من بنده خدایم، او كتاب(آسمانی)به من داده و مرا پیامبر قرار داده است و مرا(هر جا كه باشم)وجودی پربركت قرار داده و تا زمانی كه زنده‌ام مرا به
نمازیکی از اعمال و تکالیفی که از طرف خداوند بر انسان واجب شده است نماز می باشد
و
زکاتزکات صدقه مقدر به اصل شرع می باشد
توصیه كرده است و مرا نسبت به مادرم نیكوكار قرار داده و جبّار و شقی قرار نداده است و سلام (خدا) بر من در آن روز كه متولد شدم و در آن روز كه می‌میرم و از آن روز كه زنده برانگیخته خواهم شد.» عیسی علیه السلام در دفاع از مادر با عالیترین شكل ممكن و منطقی‌ترین روش گفتار، موضوع را از همان ابتدا تغییر می‌دهد و به جای هر سخنی به معرفی خود می‌پردازد.
[۱۰] پور میر، میر جلال، داستانهائی از پیامبران(۶)، حضرت عیسی (ع)، مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی،ص ۱۹.


پیامبری عیسی بن مریمحضرت عیسی از جانب پروردگار به نبوت برگزیده شد و چون دیگر پیامبران ادامه دهنده رسالت عظیم هدایت و راهبری بشر بود. خداوند متعال در آیه ی زیر ویژگیهای حضرت عیسی علیه السلام را به عنوان یك پیامبر چنین می‌فرماید:«یاد كن نعمتی را كه به تو و مادرت بخشیدم. زمانی كه تو را با روح القدس تقویت كردم؛ كه درگهواره و به هنگام بزرگی با مردم سخن می‌گفتی و هنگامی كه كتاب و حكمت و
توراتتورات به کتاب آسمانی نازل شده بر حضرت موسی علی نبیّنا و آله و علیه السّلام گفته می شود
و
انجیلکتاب آسمانی نازل شده بر حضرت عیسی علی نبیّنا و علیه السّلام اِنجیل نام دارد و احکام آن به مناسبت در بابهای جهاد، تجارت، وقف، وصیت، نکاح و قضاء آمده است
را به تو آموختم و هنگامی كه به فرمان من از گِل، چیزی به صورت پرنده می ساختی و در آن می‌دمیدی و به فرمان من پرنده‌ای می‌شد و كور مادر زاد و مبتلا به بیماری پیسی را به فرمان من شفا می‌دادی و مردگان را(نیز)به فرمان من زنده می‌كردی و هنگامیكه را از آسیب رساندن به تو باز داشتم در آن موقع كه دلایل روشن برای آنها آوردی. ولی جمعی از آنها گفتند: اینها جز سحر آشكار نیست»
این آیه علاوه بر بیان بعضی از معجزات حضرت عیسی علیه السلام به عنوان پیامبر، به مسأله تربیت الهی هر پیامبر صاحب رسالت از ابتدای تولد اشاره می‌كند.
[۱۲] بهشتی، احمد، عیسی (ع) پیام آور اسلام، انتشارات اطلاعات،ص ۲۶۸.


عروج عیسی بن مریمگرایش روز افزون مردم و یهودیان به دین حضرت عیسی علیه السلام، وحشت و نگرانی رؤسای یهود را برانگیخت و به قصد كشتن عیسی علیه السلام امپراطور روم را با خود همراه كردند، ولی با مشیّت و قدرت الهی نقشه قتل آنان به سرانجام نرسید، بلكه به اشتباه به جای حضرت عیسی علیه السلام شخصی بنام «یهودااسخر یوطی» را به قتل رساندند.
[۱۳] داستانهائی از پیامبران(۶)حضرت عیسی(ع)،ص ۳۸.


← به روایت قرآن


قرآن كریم داستان كشتن حضرت عیسی علیه السلام را چنین نقل می‌كند:«و گفتارشان كه: ما مسیح عیسی بن مریم پیامبر خدا را كشتیم، در حالیكه نه او را كشتند و نه بردار آویختند؛ لكن امر بر آنها مشتبه شد. و كسانی كه در مورد (قتل) او اختلاف كردند، از آن در شك هستند و علم به آن ندارند و تنها از گمان پیروی می كنند؛ و قطعاً او را نكشتند؛• بلكه خدااورا به سوی خود، بالا برد و خداوند توانا و حكیم است.»

← به روایت احادیث


در حدیث موثقی از حضرت
رضارضا یکی از درجات و مقام‌های بالای معنوی است که در علم اخلاق دارای جایگاه ویژه ای می باشد
علیه السلام منقول است كه:«مشتبه نشد امر كشته شدن و مردن احدی از پیغمبران و حجتهای خدا بر مردم به غیر از عیسی بن مریم كه او را زنده از زمین بالا بردند و روحش را در میان آسمان و زمین قبض كردند و چون به آسمان رسید حق تعالی روحش را به بدنش باز گردانید...»
[۱۵] مجلسی، محمد باقر، تاریخ پیامبران و بعضی از قصه‌های قرآن(حیوة القلوب ج۲،به تحقیق سید علی امامیان، انتشارات سرور،ص ۱۱۹۳.


← نحوه وفات


البته نسبت به وفات حضرت عیسی علیه السلام اختلاف نظر وجود دارد و لذا مرحوم بعد از ذكر آیه ۵۵ آل عمران، كه دربارۀ حضرت عیسی علیه السلام «توّفی» به كار برده شده می فرماید:در تفسیر این آیه بعضی گفته‌اند «توّفی» به معنی مرگ است و خداوند اول او را می‌میراند و بعد از سه ساعت او را زنده كرده و به آسمان می‌برد و بعضی گفته‌اند كه مردن آن حضرت بعد از آمدن، زمین در خواهد بود.
[۱۶] مجلسی، محمد باقر، تاریخ پیامبران و بعضی از قصه‌های قرآن(حیوة القلوب ج۲،به تحقیق سید علی امامیان، انتشارات سرور،ص ۱۱۸۷.


مسیحیت بعداز عسیی بن مریموظیفه تبلیغ دین مسیحیت بعد از حضرت عیسی علیه السلام بر عهده شاگردان، رسولان و مبلغان بعد از ایشان از جمله پُطرس بود كه در این راستا بیشترین زحمتها را متحمل شدند و موفقیتهای زیادی را نیز كسب كردند.

← تحریف مسیحیت


ولی متأسفانه بعضی از شاگردان ایشان همچون پلوس اولین انحرفات را در دین به وجود آوردند كه بهترین آن اعتقاد
شرکدر دین اسلام، شرک در برابر توحید قرار دارد یعنی اعتقاد داشتن به چندین خدا و از گناهان کبیره محسوب می‌شود که نابخشودنی است
آمیز به تثلیث و موجود الهی بودن حضرت عیسی علیه السلام بود كه طبق بعضی تحلیلها این انحرفات ناشی از گرایشات پلوس به تعالیم آیین‌های هنری بوده است.
[۱۷] توفیقی، حسین، آشنائی با ادیان بزرگ، سازمان مطالعه و تدوین كتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت) و مؤسسه فرهنگی طه و مركز جهانی علوم اسلامی، ص ۱۲۳و ص ۱۴۷.


پانویس


 
۱. آل عمران(سوره۳)،آیه ۴۵.    
۲. آل عمران(سوره۳)،آیه ۴۷.    
۳. . مجلسی، محمد باقر، تاریخ پیامبران و بعضی از قصه‌های قرآن(حیوة القلوب ج۲)،به تحقیق سید علی امامیان، انتشارات سرور.
۴. مریم(سوره ۱۹)،آیه ۲۴.    
۵. مریم(سوره ۱۹)،آیه ۲۵ تا۲۶.    
۶. مریم(سوره ۱۹)،آیه ۲۷.    
۷. مریم(سوره ۱۹)،آیه ۲۸.    
۸. مریم(سوره ۱۹)،آیه ۲۹.    
۹. مریم(سوره ۱۹)،آیه ۳۰ تا۳۳.    
۱۰. پور میر، میر جلال، داستانهائی از پیامبران(۶)، حضرت عیسی (ع)، مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی،ص ۱۹.
۱۱. مائده(سوره۵)،آیه ۱۱۰.    
۱۲. بهشتی، احمد، عیسی (ع) پیام آور اسلام، انتشارات اطلاعات،ص ۲۶۸.
۱۳. داستانهائی از پیامبران(۶)حضرت عیسی(ع)،ص ۳۸.
۱۴. نساء(سوره۴)،آیه ۱۵۷ تا۱۵۸.    
۱۵. مجلسی، محمد باقر، تاریخ پیامبران و بعضی از قصه‌های قرآن(حیوة القلوب ج۲،به تحقیق سید علی امامیان، انتشارات سرور،ص ۱۱۹۳.
۱۶. مجلسی، محمد باقر، تاریخ پیامبران و بعضی از قصه‌های قرآن(حیوة القلوب ج۲،به تحقیق سید علی امامیان، انتشارات سرور،ص ۱۱۸۷.
۱۷. توفیقی، حسین، آشنائی با ادیان بزرگ، سازمان مطالعه و تدوین كتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت) و مؤسسه فرهنگی طه و مركز جهانی علوم اسلامی، ص ۱۲۳و ص ۱۴۷.


منبعسایت پژوهه    جعبه ابزار